Soru-Cevap


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13.453 soru “Soru-Cevap

 1. Hocam youtubede birşeye denk geldim Nihat hatipoğlu şirk adlı
  Hocayı şirkle itham edıorlar konu şu

  Şimdi Herşeyin Yaratıcısı Allah Yaprağın kımıldaması onun herşey onun izniyle bunun inkar eden kafirdir ama hoca diyorki Kaintın efendisi Peygamberimiz o tarz bişi dior şirkle itham ediorlar bu yanlış dimi

  • Nihat hoca bilerek şirk işlemez. Onu selefiyeci kelpler yanlış değerlendirmiş olabilirler.

 2. Hocam selamun aleyküm. 60 gün kefaret orucu nasıl tutulur. Her gün arka arkaya hiç beklemeksizin mi tutulur yoksa aralarında bazı günlerde tutmasam da oluyor mu ? yani parça parça tutup kefaret olmuş oluyor mu .

  • Kefaret orucunuzu kışın kısa günlerinde arka arkaya 60 gün tutabilirsiniz. Bir gün ara verseniz hepsi nafile olur.

 3. “Günahının bağışlanmasını iste ve sabah akşam Rabbini hamd ile tesbih et.” (Mü’min, 40/55) Bu Ayette ve
  Öyle ki Allah, senin geçmiş ve gelecek (her) günahını bağışlasın, üzerindeki nimetini tamamlasın ve seni dosdoğru bir yola yöneltsin.
  Bu Ayetlerde günah nedemektir? Mecazmıdır?

  • Peygamberler günah işlemezler. Ayette belirtilen günah, nurani perdelerdir. Nurani perdeler bize göre ilahi yakinliktir lakin peygamberlere göre ise İlahi yakinliğin arasına giren perdelerdir.

 4. Eşim sarhoşken bana3kez boşol dedi yine birgün sarhoşken 3kez boşol dedi ve yine birgün sarhoş değildi boşol boşol boşol dedi hadi sarhoşkenkileri saymayalım aklı başında değildi peki normal tartışma esnasında söylediği 3kez boşol geçerlimidir ne yapmalıyız

  • Kübra hanım eşiniz sizi dönüşü olmayan baîn talakla boşamış. Artık o sizin Allah katında kocanız sizde onun nikahlı eşi olamazsınız.

  • Reformistleri destekleyen ve öven yazıları mevcuttu. Sultan Abdulhamid Han hazretlerine de karşı idi. İnşaallah tövbe etmiştir…

 5. Selam hocam yakışıklılık diye bir şey varmıdır erkeklerde yoksa yalan bir şeymidir sadece bir söylentimidir kadınları demiyorum ama kadınlarda varsa erkeklerdede vardır diyor kalbim ama siz bir hocasınız böyle şeyler kuruntumu söylentimi yalanmı yakışıklılık denen şey nedir varmıdır?
  Ve kızlar neden yakışıklı der bazı erkeklere bana göre herkes aynı ama farklıdır tabi yüzü allah farklı yaratmıştır herkesin yüzünü ama anlamadım?

  • Erkeğin fiziki görüntüsü uygun olana yakışıklı, kadının fiziki görünümü düzgün olana da güzel denir. Siz bunu bilmeyecek kadar aptal da olmadığınıza göre amacınız nedir?
   Ama sizin bilmediğiniz bir incelik vardır. Peygamberimiz “erkeğin güzelliği lisanının güzelliğidir” buyurarak bu konudaki anlayışınızın yanlış olduğunu ortaya çıkarır.
   Kadın avcılığı yapmaya özeneceğine Allahın dinini öğrenip sonsuz geleceğini kurtarmaya çalışsaydın daha doğru bir iş yapmış olurdun bay cak cak.!

 6. Hocam selamun aleyküm. Timurtaş Hocaefendi bir sohbetin de tarikatlar Allah yoluna kurulmuş bir barikattır diyordu bu sözünde ne demek istedi acaba ?. Birde kuranı kerim de bakara suresinde Allah c.c. imsak vakti ile ilgili bilgi vermiştir. yani sabahın kızıllığına kadar yiyip içebilirsiniz buyurmustur. peki biz neden gecenin 3 buçuğunda niyetleniyoruz ? Birde hocam buhariden kaynaklı bir hadisi Şerif Rasulullah sabah namazına giderken herkes birbirini görebiliyordu gibi birşey duymuştum. ama biz sabah namazıni zifiri karanlıkta kılıyoruz hocam.? biraz açıklık getirirseniz sevinirim. Allah sizden razı olsun Hayırlı geceler..

  • Aleykümselam Seçkin.
   O merhum sahte tarikatları kast ederek öyle demiştir. Zira o merhum hoca tasavvuf büyüklerine saygılı bir kimse idi.
   Oruç hakkında şu ayet nazil olduğunda Adiy isminde bir sahabe Rasulullah gelerek ilgili ayeti ayeti okur:
   “Ta fecrin beyaz ipliği siyah iplikten size seçilinceye kadar yiyin, için. Sonra da ertesi geceye kadar orucu tam tutun. Bununla beraber siz mescitlerde îtikaf halinde iken onlara yaklaşmayın. Bunlar, Allah’ın sınırlarıdır, sakın onlara yaklaşmayın. Allah, ayetlerini insanlara böyle açıklıyor ki sakınıp korunsunlar. (Bekara S./187)

   Bunun üzerine Peygamber Efendimiz oruçla ilgili Kur’an’ın bu ayetine kendi mantığı ile anlam vermeye çalışan bir sahabeyi şu hadisi şerifleriyle uyarmış bulunmaktadır:
   Adiy’in (Radıyallahu anh) rivayeti şöyledir:
   – “Ey Allah’in Rasulu! Ayette geçen “beyaz ipliğin siyah iplikten ayrılması” nedir, bunlar iki iplik degil mi?” diye sordum da Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) bana:
   – “İki ipliğe baktı isen sen gerçekten kalın enselisin” dedi ve su açıklamayı yaptı: “Hayır, iki iplik değil, onun biri gecenin karanlığı, diğeri de gündüzün beyazlığıdır.” buyurdular.
   (Buhari, Tefsir, Bakara 2, 28.)
   Gündüzün beyazlığı demek şafak sökene dek yenilir içilir demektir. Ondan sonra sabah namazları kılınır.
   Şu durumdaki imsak vakti uygundur, yerindedir. Bir kaç dakika ihtiyat payı bırakılmıştır. Namaz ise imsaktan yarım saat sonra kılınmalı.