Soru-Cevap


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14.532 soru “Soru-Cevap

 1. Ben 22 yaşındayım. 4 yıl konuştuğum birisi oldu ama buluşmalarımız da el ele tutamazdık aynı yerdede oturmuyorduk aynı köyluyuz sadece.. Ben ciddiyet için sözlenmem istedim 4 yıl sonunda ailesi çeşitli sebepler sunarak erteledi araya insanlar girip ayrıl sana çocuk mu yok sen güzelsin felan gibi bir konuşmalar oldu beynim patlıyordu resmen oda yalvarıyordu keşke elimde olsa bekle gelicem çok seviyorum yapma bunu bana felan diye.. son tartışmamızda olmuyor istemiyorlar ayrilicaz dedim gözü doldu hiç konuşmadı napim ben olim mi dedi.. sonra ben armalarına mesajlarına cevap vermedim annemde artik olmasin ağzımla dedin gelsinler diye omca isteyenin var felan dedi engelledim onu her yerden çok ulaşmaya çalıştı ama beynim ağrıyordu 3 ay geçti başkası geldi görücü usulü kabul ettim sözlendim nişanlandık ama sanki evlenen ben degilim ne mutluluk var ne heyecan ayaklarım gidiyo yanınada kalbim sürüklenip gidiyo sanki ve düğünüm olucak bu bana bir imtihan diyorum bazen bazende nasıl içind e zerre sevgi yokken eşi olucam diyorum ailemle paylaşamıyorum tabi ki böyle yardım istiyorum dışardan bir gözden ne yapmalıyım ben..

  • Esra hanım yanlış yapmışsın. Henüz her şey bitmiş de değil. Madem bu kadar huzursuz oldun ne diye istemediğin bir kimse ile evlenmeye hazırlanıyorsun?
   Sonraki nişanlandığın şahsın günahı ne ki hayatı kendine hem ona zehir edeceksin.?

 2. Selamin Aleyküm. Babam yillardir tirci olarak calisiyor cok calisiyor simdide şef pozisyonunda ama devletin koydugu bazi kurallar var mesela sen şu kadar ton getirirsen 1.5 milyar ceza şirkette cezaa yerine polise 100 tp verio gecio tir mesela sirket adina babam verio babamin kazanci harammi yoksa ole yaparak gunahmi islio

  • aleykümselam.
   Rüşvet almak da vermek haramdır. Peygamberimiz “Rüşvet alana da verene de Allah lanet etsin” diyor.
   Şirket haksız kazanç sağladığı için baban da harama sebep olduğu için büyük günaha giriyor. Kazancı haramla karışık oluyor.

 3. Hocam dünyadayken bir konada çevremizdeki insanları kınamışsak ayıplayıp alay etmişsek arkasından illaki dünyadayken onun karşılığını aynısını yaşarmıyız.? ayıpladığımız şey başımıza geldi diyelim yaptıklarımızdn dolayı tövbe etmek yeter mi?

  • Peygamberimiz buyurdular ki:
   ” Bir kimse mümin kardeşini bir şeyden dolayı kınarsa o kimse; kınadığı şey başına gelmeden ölmez.”
   Tabi her günahın tövbesi vardır. Ancak bazı günahları tövbe etmek silmez. Mesela; namazı terk eden tövbeden sonra kılmadığı namazları kaza etmesi halinde, oruç yiyen tövbe ettikten sonra kefaret ve kaza orucu tutması halinde, Yeminini bozan yemin kefareti ödemesi halinde günahı silinir.
   İçki içeni iki Müslüman ve adil şahid görmüşse, ona hat vurulur. Zina edeni dört tane adil Müslüman şahid görmüşse bekarsa hat vurulur, evli ise recim (taşlanarak öldürme) cezası uygulanır. Adam öldürmüşse iki adil şahit de görmüşse kısas(ölüm cezası) uygulanır ondan sonra bunların günahları silinir…

   • Biliyorum hocam ama nasuh bidaha günaha dönmemek üzere yapılan tövbeninde kabul olduğu söyleniyor.
    Tövbe edenin günahları silinir diyosunuz hocam kur’anda ayetlerde de tövbeden bahsediliyor bilerek bilmeyerek herkes günah işliyor tövbe edenin günahları bağışlanır diyosa illa haddir o bu Cezayı Çekincemi afvoluck bunları çekmedn afvolmuosa Allah nedn nasuh tövbe edin Allah günahlarınızı afvetsn diyor ben anlamıyorm.

    • Nasuh tövbesi demek adam öldürene kısas uygulanmayacağı anlamında demek değildir.
     İnternette cahil kişiler bu mevzulara vakıf olmadıkları için sadece tövbe edip kurtulacağını sanıyorlar.
     O zaman T.C. kanunlarında suç işleyenler “Hakim bey. Ben pişmanım” desin, kurtulsun böyle bir şey mümkün mü?
     Kuran’ın emridir kısas, hat cezası ve recim cezası.
     Bunlar tövbeden sonra uygulanır. Sadece tövbe yeterli değildir.
     Yalan söyleyen, faiz yiyen, kumar oynayan, falcılık yapanlara nasuh tövbesi vardır.
     Ama zina işleyeni adam öldüreni nasuh tövbesi kurtarmaz.
     Dünyada bir İslam hukuku vardır.
     Suçu açığa çıkana nasuh tövbesi ile birlikte cezai müeyyidelerin uygulanması icab eder.
     Suçları açığa çıkanlar cezalandırlmasa idi herkes her günahı işler sonra da
     “ben nasuh tövbesi ettim affoldum” derdi.
     Birisi sizin çocuğuna tecavüz de bulunsa o da “ben nasuh tövbesi ettim” dese siz onu af eder miydiniz?

     • Anladım hocam yani tövbem kabul olmaz öbür dünyadada bu Cezayı cekecegm Cehennemde

     • Sizin tövbeniz kabul olmuştur inşaallah. Ancak işlediğiniz günahın zahiri cezası ahirete kaldı. Sevabınız günahlarınızı geçerse hiç cehenneme girmeyeceksiniz. Siz ümitsizliğe kapılıp ve onun sözüne bakmayınız. Çok sevap işleyiniz ki kurtulanlardan olunuz.
      Aslında hepimiz için geçerlidir aynı şeyler.
      Günahımız sevaplarımızdan çok olursa hepimiz yandık.

     • Bende öyle istiyorum hocam inşaALLAH kabul olsun Allah yardm eder de bu dünyada da ahirettede ailemle olaym

     • Fatma hanım ahirette bir kimse her bir günah için ayrı ayrı yanacak değildir. Günahlar ve sevaplar tek tek yazılır topluca tartılır. Sevaplar günahları bir tane de olsa geçerse o kimse cehenneme hiç girmeden cennete girecektir.
      “fe men segulet mevâzînuh ve huve fî ışetir-râdıeh”(Kıyamet günü tartıda mümin olan kimsenin sevapları günahlarından ağır gelirse o kimse doğrudan cennete girecektir.) Bak: Karia Suresi)

 4. Hocam Selamin Aleykum vesvese geliyor şeytandandir diorum 5 sn sonra bida bida onaylamiyorum tabikide ama surekli tekrar edince insanin pskolojisini etkiliyor kesin sonuça nasil ulasirim Allahu Tealaya nasil dua etmeliyim

  • aleykümselam.
   vesvese geldiğinde cevap verme, Allah’ı, “Allah, Allah, Allah” diye saygı ile zikret ta ki vesvese kesilinceye dek. Tekrar gelirse tekrar zikret. Hep böyle yap.