Soru-Cevap


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12.492 soru “Soru-Cevap

 1. Hocam selamun aleyküm yırtılmış yıpranmış kuran-ı kerim veya ayet hadis yazan kağıtları yakmak doğrumudur gömmek lazımmıdır bikgi verirseniz memnun olurum saolun

 2. hocam iyi günler Allah Azze ve Celle hepimizi ıslah etsin size bi sorum var …
  1 birisi Allah gelecekte olacak işleri Allah görürmü ? diye bir soruya Cevap olarak itikat olduğu için yanlış cevap vermemek icin ” bilmiyorum” dese kafir olurmu?
  2-)Peygamberimize görevi bildirilmeden hemen önce yani o 30lu yaşlarında İsa Aleyhisselama tam olarak bağlı olanlar yani Allahın ogludur haşa demeyenler cennete gider degilmi hocam?
  3 hocam tevessüle şirk demek küfür olurmu nede olsa Peygamberimiz ,Hazreti Adem yapmış ya haşa onlara Müsrik demiş olmuyorlarmı ?

  • 1) “Birisi Allah gelecekte olacak işleri Allah görür mü ? diye bir soruya Cevap olarak itikat olduğu için yanlış cevap vermemek icin ” bilmiyorum” dese kafir olur mu?
   Cevap: Bilmiyorum demek küfür olur. Allah ve hüve ala külli şeyin alîmdir. Yani; Bilmiyorum demek Allah’a cahillik sıfatını atfetmiş olur ki bu küfürdür.
   2) Gerek Hz. İsa ve gerekse Hz. Musa ve diğer enbiya zamanında veya daha sonra dünyaya gelenler şirk koşmamışlarsa cennetliktir.
   3) Tevessüle şirk deyip vesile edinen müminlere müşrik diyenler kafirdir.

   • hocam o Ayet ilmi ile ilgili benim size sorum Rabbimizin görme sıfatı ydı (1. soru)

    • Rabbimizin görmesi, insanların görmesi gibi bir yönden değil. Ezelden ebede her şeyi, bütün ayrıntıları ve boyutları ile ve bununda ötesinde bilemediğimiz bir görme ile görür.
     Onun zatı, gibi görmesi de kavranamaz. “Ve huve Semîun Basîr” Yani; “O Allah, her şeyi en mükemmel bilir ve görür.”

 3. Ayrılmak üzere olduğum eşimi sakallarını kestirdigini gördüm ve bu benim hiç hoşuma gitmedi

  • Şennur hanım. Allah hakkınızda hayırlı olan ne ise onu nasip kılsın. Sakallı bir kimsenin durup dururken sakalını kesmesi hayra alamet değildir. Sizden de ayrılmak istediğine göre maksadının ne yapmak olduğu sizce de malum değil mi?

 4. Dini Açıdan M.K. Karşı Tavrımız ne olmalı? Birde şeyh sait hakkında düşünceleriniz nedir hocam sanırım kürttü ve rus generalle bir fotoğrafı vardı vatan haini sıfatıylamı asılmıştı başka nedenmi vardı bu konuyla ilgili bilginiz varmı

  • 3.sorum ise
   sitenizde şöyle bir yazı gördüm
   Peygamber Efendimizin Mezhebi Var mıydı?
   bunu görürken içimden o ne saçmalık efendimiz s.a.vın kendisi varken mezhebe ne gerek var dedim şimdi küfremi düştüm yazının içeriğini okurken farkettim yanlıs bisi sölediğimi ama niyet önemli değilmi benim niyetim hani efendimiz s.a.v gibi mubarek bir kişilik kendi varken kuran ona inmiş islami öğreten o hani neden böle soru mantığındaydım

   • O yazıyı ben yazmıştım. Kuran’a dayanarak Rasulullahın mezhebi yani dinde tuttuğu yolu vardır. İnkar eden kafirdir.
    Siz cahilane söylemişsiniz. O ilmi bir mevzu olduğu için cahiller o tür şeyleri bilmeden inkar ederlerse küfre girmezler. Ama artık öğrendiniz dikkatli olmalısınız.

  • O mezkür kişi, İslam’a karşı bir kimseydi. Getirdiği sistemin misyonu, İslam’ı kademe kademe yok etmekti.
   Şeyh Sait, bir vatan haini İngiliz ajanı idi. Kerkük ve Musul İngilizlerden alınmak üzere iken Şeriat ayağı ile Şeyh Sait Kürt isyanını çıkarttı. O isyanın arka planında İngiliz keferesi vardı. Tıpkı şu anda olduğu gibi PKK, HADEP ve FETÖ’nün arkasında Haçlı Avrupalılar, Haçlı İngilizler ve Siyonist İsrail ve ABD’nin olması gibi…
   O sebeple ülkemizin istikbali ve bağımsızlığı için Referandumda EVET demeliyiz.

    • Bende referandum ile ilgili fikrinizi sorucaktum ama siyasete girmiyim diye sormadim aynibfikirde olmamiz beni sevindirdi hocam

     • Atakan kardeşim yapılacak olan Referandumda “EVET” demek, siyasi bir mesele değil milli bir meselemizdir. Kim nasıl anlarsa anlasın “Evet” oyu kullanmak, İstikbalimiz ve istiklalimizdir.
      Bir geminin bir dümeni olur. Bir dümende iki kaptan olursa kargaşa olur kaos olur.
      Türkiye’nin iç ve dış düşmanları şu anda ABD’nin kelpleri Fetöcüler ve PKK’lı kelplerle birleşip istiklal ve istikbalimizin önüne takoz koymak için var güçleri ile çalışmaktalar.
      Biz burada bu ihaneti bildirmezsek çok büyük vebale gireriz.

   • Hocam amacım kesinlikle siyaset değil siyasi bir liderimizin geçmişte emir komuta merkezim papaz elbisesi giy dese giyerim demesi küfürmüdür bunun üzerinden cehennemlik felan yazmıslarda bunu diyen siyasi kişi r.t.e ye müslüman desek bi sıkıntı olurmu çünkü sürekli ibadet yaparken görüyoruz

    • Küfürdür elbette. Hiçbir şeyhin, hiçbir siyasi liderin Kuran ve sünnete aykırı emri yapılamaz. Yapılırsa günahkar olur o kimse. Hele bu emir küfür içeriyorsa onu tehdit olmadan isteyerek yaparım demek küfürdür..

     • Bu videodan bahsediyorum hocam xxxx böle bişe demesi beni cok üzdü aklıma geldiğinde şeytan tekfir et die dürtüklüor bende ben kafir demiyorum küfre girmiştir bu sözünden dolayı ama inşaAllah tevbe etmiştir diyorum
      doğrumu hocam bu aklıam geldiğimde ne demeliyim

     • O bu sözünü hangi niyetle söylediğini anlamadan tekfir edersen sen küfre girersin a kardeşim.
      Din düşmanı kafirle savaşırken gerekirse papaz elbisesi giyilir onlardan savaş stratejilerine ait bilgiler çalınır. Bu durumda bu işi yapan kimse mücahittir. O da o sözünü bu manada söylemiştir. Biraz aklınızı kullanınız.
      O sözler söylendiğinde Allah demek yasaktı, kadınların başörtüsü ile kamuya girmesi yasaktı. O dönemde içerdeki kafir ve münafıklarla zorlu bir soğuk savaş vardı unutmayalım.

     • niyet önemlide sanırım ben anlatamadım hocam şeytan benim aklıma girior tekfir et diye mesela reisin yahudi üstün madalyası alırkenki fotoğrafları var onların giydiği elbiseden giydiği içni işte tekfir et die aklıma girior bu durum canımı sıkıyor

     • Bak sen de itiraf ediyorsun ki şeytan sana “onu tekfir et “diyormuş. Be kardeşim şeytana mı tabi olacaksın? Halbuki Allah Kuran da, “Şeytanın adımlarına tabi olmayın buyurmuyor mu?” Sen kalkmışsın şeytan bana falanı tekfir et diyor ” diyorsun. Tekfir edersen kafir olursun.
      Yok Yahudi üstün madalyası imiş yok bilmem ne imiş. Öyle olsaydı Yahudiler neden altın yumurtlayan tavuğu kesmeye kalksınlar? Bu kadar kafir milleti o adamla neden bu kadar uğraşsınlar? Onu neden yok etmeye çalışsınlar?
      Papazın misyonu hıristiyanlığı yaymak olduğunu bildiği halde onun misyonuna hizmetkar olmak isteyen Fetö’ye sözünüz yok, onlara düşman olan bir kimseye olmadık iftiralar atan münafıklara inanıyorsunuz.
      Boş şeylerle uğraşıyorsun ve bizi de boşuna meşgul ediyorsun.
      O kimse yanlış yapmışsa tövbe etmiştir veya stratejik taktik gereği öyle yapmış da olabilir.
      Sen kendini kurtarmaya bak onlar kendisini kurtaracak kadar ilme sahiptir..!

 5. Selamin aleykum hocam
  Birisi ibadette bid at yapti mesela tesbihte ayetel kursi okuyacagi yere salaten tuncoye okudu bu gunaha mi girer hem gunaha girip hemde ehli sunnetten cikar mi

  • Aleykümselam.
   O kişi namaz tesbihatlarında ayetelkürsi okuyacağı yerde salatentüncina veya başka şey okursa bidat işlemiş ve sevap almadığı gibi büyük günaha girmiş olur. O amelin bidat olduğuna veya yanlış olduğuna inanırsa sadece büyük günah işlemiş olur, ehli sünnetten çıkmış olmaz. Değilse ehli dalalettir.

 6. Hocam bi sorum olucak

  Mesela youtubede şaka videoları izliyoruz veya eğlence videoları tehlikeli cümleler söyliyebiliyorlar ve benim direk şeytan aklımı karıştırmaya çalışıyor vesvese veriyor bu kişiyi tekfir et kafir de ne biliyim direk bunu araştır her cümle her şeyde böyle araştırmam içni vesvese veriyor bu benim canımı cok sıktı mesela tehlikeli birşey gördüm direk araştırmalıyım küfürmü değilmi bunu diyen kafir olurmu bu durum benimc anımı cok sıktı tehlikeli birşeye denk geldiğimde küfür olabileck % 1 bile olma ihtimali olan ne yapmalıyım Allah ıslah etsin Allah bilir ben nerden bileyim desem olurmu

   • Biliyorumda bazen nefsimize uyup videolar izliyoruz veya şöyle söyliyeyim etrafta tehlikeli olabilecek sözler görüyoruz bunları gördüğümde ben birşey sölemek zorundamıyım hani bu söyliyen kafir olur bu küfürdür diye yoksa banane günahı boynuna desem olurmu

    • Bana ne demek de uygun olmaz. “Rabbim onları ıslah et hidayet et onlara” diye dua et.

 7. Selamün aleyküm hocam…Şimdi bir kadin çamaşırinda sari leke görürse üç muhtemel.sebebi vardır​..1 adet sonrası akıntıdir bu on günden sonraysa sıkıntı yok güsül yok

  2 normal vajinal akıntıdır uzun süre çamaşırinda kalınca sarariyormus bunda da sıkıntı yok güsül yok.
  3 ihtilam olabilir ama eğer rüya hatırlanmıyorsa güsül gerekmez… Yazdıklarım doğru mu hocam ek bişey var midir.

  • Çok yoruldum surekli yıkanmaktan bu ihtilam konusu beni çok zorluyor hocam..Uyumadan önce bı dua var onu okuyorum mı. Başka bir öneriniz var midi

   • Yatmadan önce üç kez ayetel kürsiyi üçer kez de ihlas, felak ve nas surelerini okuyunuz. Baharatlı şeyler yemeyiniz.

  • Aleykümselam.
   üç maddenin üçü de doğrudur sıkıntı yok vesveseye de gerek yok.

  • Devamlı abdestin bozuluyorsa fıkha göre sahibi özür olursunuz. Abdestlerinizi ezan okunurken alırsınız abdestinizi bozan şey ne ise?
   Misal: İdrarınızı tutamıyorsanız vakit çıkana dek idrarınız aksa da abdestiniz bozulmaz. Gazınızı özürlü olarak tutamıyorsanız gaz kaçırsanız da abdestiniz bozulmaz. Ta ki başka şeylerden dolayı bozulana dek.

 8. Hocam selamun aleyküm şimdiden hayırlı cumalar hocam yaratmak allah c.c mahsustur ama birisi kalkıpta bunu yarattım veya yarattık dese küfre girermi bazen okuldaki kitaplarda örnek verirsek mesela kitap okurken şair bu kitabı yarattı yazıyor ben onları okumadan es geçiyorum yaratmak kelimesini nasıl kullanmalıyız acaba?

  • Aleykümselam.
   Sizin de cumanız mübarek olsun.
   Yaratmak Allahın sıfatlarındandır.
   SORU: “birisi kalkıpta bunu yarattım veya yarattık dese küfre girer mi bazen okuldaki kitaplarda örnek verirsek mesela kitap okurken şair bu kitabı yarattı yazıyor ben onları okumadan es geçiyorum yaratmak kelimesini nasıl kullanmalıyız acaba?”
   CEVAP: Şunu yarattım bunu yarattım demek küfürdür. Tövbe etmezlerse son nefeste imansız ölürler. Yarattım kelimesi yerine yaptım demek lazım.

 9. Bir Müslümana kâfir demekle kişi kâfir olmaz. Ancak eğer o kişi kâfir değilse, bu sözün mesuliyeti sözü söyleyene döner. Mesela, içki içmeyen bir kişiye “içkici” denilse, içki içmiş sayılmaz. Ancak o kişinin hakkına tecavüz sayıldığı için, mesul olmuş oluruz. Bunun gibi Müslümana kâfir demenin mesuliyeti büyüktür. Bundan sakınmak gerekir.

  Sorularla islamiyette görmüştüm hocam bunu burda tam olarak neyden bahsediyorlar Soru ise şu
  Sahabeye küfretmek kişiyi dinden çıkarır mı? Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’e küfür edenler, imandan çıkarlar mı?..
  Bir kişi İbni Arabiyi tekfir etse, yani “o bazı sözler söylemiştir ve kâfir olmuştur” dese, kendisi kâfir olur mu? Bu konuda alimlerimiz ne demişlerdir?
  Bu soruya öyle cevap vermişler şaşırdım hocam siz ne dersiniz?

  • Bir Müslümana kafir olmadığı halde kafir diyen kimse, hadisi şerife göre kafir olur.
   SORU:
   “Sahabeye küfretmek kişiyi dinden çıkarır mı? Hz. Ebu Bekir ve Hz. Ömer’e küfür edenler, imandan çıkarlar mı?..
   Bir kişi İbni Arabiyi tekfir etse, yani “o bazı sözler söylemiştir ve kâfir olmuştur” dese, kendisi kâfir olur mu? Bu konuda alimlerimiz ne demişlerdir?”
   CEVAP: Bu konuda hadisi şerifler var. Alimlerin beyanatı var. Alimlerin ittifakı ile, Hz. Ebu Bekir ile Hz. Ömer’e kafir diyenler kafirdir. Sahabeye kafir diyenlerde kafirdir. Sahabeye inanmayan Kuran’a nasıl inanabilir? Kuran onlardan bize nakil olundu. Kuranı bizlere nakleden sahabe efendilerimize kafir diyenler elbette kafirdir, hem de buz gibi!
   İbn-i Arabi gibi evliyalara küfretmek de asla doğru değildir. Onların bazı sözlerini avam halk anlamaktan yoksun oldukları için onlara dil uzatanlar sapıktır.

   • o sorulara karşılık o cevap verilmis ben sormadım hocamda sorularlaislamiyet neden böle bişe demiş anlamadım birde örneklemisler Mesela, içki içmeyen bir kişiye “içkici” denilse, içki içmiş sayılmaz
    Müslümana kâfir demenin mesuliyeti büyüktür. Bundan sakınmak gerekir.
    demişler buna şaşırdım.
    yani müslümana kafir demek günahtır küfür değil manasınamı getirmişler yoksa benmi yanlıs anladım

    • Sorularla İslamiyet sitesinin cevabına niçin şaşırdınız ki?
     Müslümana kafir demenin sorumluluğu elbette çok büyüktür. Hatta o Müslümana kafir diyen kimseyi küfre kadar götürür. İçki içmeyen bir kimseye ayyaş denilse, diyen iftira atmış olur. İftira atılana ise o sözün hiçbir zararı olmaz hatta iftira atanın sevaplarının bir kısmı ona verilir.
     Bana göre siz o sitenin cevaplarını iyi anlamadan okumuş olmalısınız a kardeşim.

     • Ben söyle anladım müslümana kafir denince kafir olunmuyor büyük mesulet içkiciye içkici denince içki içmiş olmadığı gibi ondan srodum hocam

     • O yazıyı kopyalayıp gönderirseniz inceleriz inşallah.

 10. hocam “t” harfi yada matematikte “artı” işareti haç işaretine benziyorya deftere yazmakta bir sakinca varmi yada bilgisayar programlarindada oluyor ödev yapacakken filan lazım olabiliyor caizmidir ?
  kullanmak caizmidir yani?

  • Tam olarak haç işareti değildir. Öyle olsa bile yazı diline koyanlar onun sorumlusu olur.

 11. Konuşmam düzgün olsun kendimi , bisiyleri iyi daha iyi ediyim diye dünya klasikleri okumaya başladım..Ama bildiğiniz üzere romanlarda haramlar sirkler tanrı kelimeleri vs..Sanki okuyarak zamanla normal gelicek bana diye korkuyorum..Bırakayım mı okumayı​ sizce..Dini romanlar bulursam okurum diye düşünüyorum yanlış mıyım..
  Daha iyi ifade.

  • Selamünaleyküm. Lisanı düzeltmek için kelime dağarcığımızı zengin yapmalıyız. Onun için ise roman okumaya gerek yoktur. Size tavsiyem, dini eserler okuyunuz. Peygamberler tarihi, Peygamberimizin hayatı, dini romanlar da olabilir. Hz. Mevlana’nın Mesnevisini okuyabilirsiniz.

 12. Selamunaleykum hocam.
  Bu soruyu nasil sorsam bilemiyorum ama….yani bir komsum şoyle dedi”domuz etinin haram oldugunu KURANDA yaziyor apacik …hadis degil KURANDA yaziyor “dedi.
  Benim demek istedigim şu ki ben KURANI BAŞ TACIM BILIRIM ama Hadisler de sanki tacin boncuklari taşi gibi …yani kendimi dogru ifade edemiyembilirim ama ….yani KURAN bizi aydinlatan,hadislerde ..yani KUEAN DA HADISLERDE COK ÖNEMLI
  insanlarin bazisi “bu sadece hadisle bildiriliyor KURANDA yok “derse ….?

  • Aleykümselam Hüsna hanım.
   Sizi anlıyorum. Bir misalle Hadisi şerifsiz Kuranın anlaşılmayacağını ifade etmeye çalışmışsınız ki bu çok doğrudur.
   Bir kimse “Ben sadece Kuran’da olana inanırım” derse o kimse Kuranı inkar etmiş olur. Çünkü Peygambersiz Kurana inanmayı Allah reddediyor. “Etîullahe ve etîurrasûl” (Allaha ve rasule itaat ediniz) ayeti bunu belirtiyor.
   Nahl suresi 44. ayetine göre Hadisi şerifler Kuran’ın tefsiridir. Hadisler olmadan Kurandaki emir ve yasakları tam anlamak mümkün değildir.
   Hud suresinde Rabbimiz, Kuranı sadece tam olarak Peygamberimize açıkladığını belirtmektedir. Bu ayeti yanlış anlayanlar Kuran’ın herkese tam ve açık olarak bildirildiğini sanarak hak yoldan sapıyorlar. Oysaki Kuran’da beş vakit namaz emredilir ama bunun nasıl kılınacağı açık olarak belirtilmez. Zekat emredilir ama nasıl ve kaçta kaç verileceği tam olarak açıklanmaz.
   Allahu Teala bütün bunları açık ve net olarak ancak Peygamberimiz (sallallahu aleyhi ve selleme) bildirmiştir. O da ümmetine bildirmiştir.

   • Tesekurler hocam .
    Ben de sizin anlattiginiz gibi bildigim ve inandigimdan komşumun bu dedigine bir anda nasil cevap verecegimi şaşirdim ve bir şey diyemeden laf karişti …ve ben ona hadislerin de çok önemli oldugunu açiklayamadigimdan gunaha girdim mi ya da kufre dustum mu ALLAH KORUSUN…aslinda o sanki hadis ve cok kesin olmayan rivayetleri karistiriyor gibi idi ben de onu tam anlayamadigimdan kendimi ifade edemedim gibi oldu…
    2:hicam bir kitap hediye geldi bana Turkiyeden hatirlarsaniz size sormustum bile bu kitabi okuyabilirmiyim diye…kitabin idmi”Elif gibi sevmek” şiir gibi bir kitap ilk sayfalarini bir gozden geçireykm derken tam olarak ifade edemesem de şoyle gibi”….seveceksen gerekirse cehennemde birlikte yanacakçasina….”tam hatirlamiyorum bole mi yaziykrdu diye ama anlami böyle idi sanki ve benim burasi ve bir kac yerdi daha pek hoşuma gitmedi …”küfür manasinda gibi bu …”diyerekten sonra da okumadim.Öyle mi ..?
    3:tv acikti ve şoyle bir şeye denk geldim”ben de boyle olmasini istemezdim ama hayat bana hep istemedigimi verdi(gonderdi,çikardi)”gibi bir şey soyledi ,mesele de şu ki kizi istemedigi yaşli bir adama verdiler zulum ettiler ona vs…yani bubkizin soyledigi isyan mi biz onu diyduk diye gunaha girdik mi? çunki boyle kelimeler benim “hayat bana…”benim hosuma gitmiyor sanki isyan mis gibi,öyle mi?
    CUMA GECEMIZ HAYIRLI OLSUN INSALLAH…

    • Aleykümselam cumanız mübarek olsun Hüsna hanım.
     1) Komşunuzla o münasebetinizden dolayı sizin için bir vebal yoktur. Siz doğru olanı dilinizin döndüğünce anlatmışsınız hatta bundan dolayı çok büyük bir sevaba da girdiniz.
     2) O kitabı ben okumadım. Sizin tesbitiniz çok doğrudur. Kitap da geçen “Seveceksen gerekirse cehennemde birlikte yanacakcasına….” ifadesi küfürdür. Yani yaratılmış bir aciz kimse için cehennemi hafifsemek, akılsızlıktır, küfür alametidir.
     Böyle şeylere karşı duyarlı olduğunuz için sizi Allah için takdir ediyorum.
     3) ”ben de böyle olmasını istemezdim ama hayat bana hep istemediğimi verdi” demek, yanlış bir ifadedir.

     İnsanın başına ne gelirse ya yaptıkları sebeptir, ya da insanın seçimi dışında kaderinde ne yazılmışsa o başına gelir ya da insanların sebep olduğu zulümlerdir.
     Kendi seçiminden dolayı insanın başına bir şey gelmişse kendisini suçlamalıdır. Ama başka insanların sebep olduğu olumsuz bir iş başına gelmişse onları suçlamalıdır. Ya da kendi seçimi olmadan insanların da kasıtlı olarak sebep olmadığı olumsuz bir iş başa geldiğinde ise “İlahi kader(yazı) bu imiş kaderime razıyım” demelidir.
     O filmde yaşanan hadise ikinci türdendir. Orada onu yaşlı bir kimse ile evlendirmişlerse hayatı yani kaderi suçlaması yanlış olur. Onu yaşlı kimse ile kimler evlenmeye zorladılarsa onları suçlamalıdır.
     Vesselam.

 13. hocam Allahu Teala cinsiyetten Münezzeh diye biliyoruz Camide İhlas Suresinin ingilizce Mealini asmişlar orada “He” diye geçiyor “He” erkekler için kullaniliyor benim bildiğim bu bir hatamidir ?
  Hocam Allahın İsmini akıldan geçirip bu Allahın kendisidir demek şirkdir degilmi ?

  • Allahu teala cinsiyetten münezzehtir.
   Bir dilde erkek ve dişi ifadeden başka söz yoksa erkek olan zamiri tercih gerekir.. Çünkü Arapçada erkekler için hüve veya hû (o), dişiler için ise hiye veya hî (o) diye bildirilir. Kuranda Allahu Teala kendisini erkeklik alameti olan hüve zamiri ile belirtmiştir.
   “Hüvallahullezî lâ ilâhe illâ hû” (O Allah ki kendisinden başka ilah bulunmayandır.)
   Ancak İhlas suresinde, kendisinin cinsiyetten münezzeh olduğunu belirtmiştir.

     • hocam Selamun Aleyküm Allahın ismini düsünüp bu Allahın haşa kendisidir demek küfür olur degilmi hocam

     • Aleykümselam.
      SORU: “Allah’ın ismini düşünüp bu Allah’ın haşa kendisidir demek küfür olur değil mi hocam?
      El-CEVAP: O takdirde kişi Allah’ı harflere benzetmiş olur ki, öyle inanmak küfürdür.

 14. Hocam selamun aleyküm iyi günler size birkaç sorum olucak
  1 Birisinin yaptığı bir şeye şaşırıp kıyamet alameti demek küfür olurmu.

  2. yalan yere yemin etmenin hükmü nedir.

  3. Hocam karşımızdaki din kardeşimize fuhuş pis konuşmanın hükmü nedir.
  Allah razi olsun iyi akşamlar.

  • Aleykümselam.
   1) Hayır küfür alameti olmaz bilakis doğrudur. Kıyamet alametleri çoktan başladı.
   2) Yalan yere yemin etmek büyük günahtır. Tövbesiz affedilmeyen günahlardandır.
   3) Sinkaflı konuşmak yani sövmek haramdır.

  • Allahu Tealanın ismine bakmak Allah’ı hatırlatır. Allahı hatırlamak ise farzdır. İsm-i şerife hürmet etmek de farzdır. İşini gücünü bırakıp yazıya takılmak yerine o ismi hayalinde, gönlünde tutmaya çalışacaksın. Gönlünde tutarken de “O Allah hiçbir şeye benzemez ve O, her şeyin yaratıcısıdır.” diye düşünürsen kalbin ferahlar için nurla dolar a kardeşim.

 15. Hocam selamun aleyküm işlediği günahları başkalarına anlatan kişinin tevbesi kabul olmazmı. Bir hadisi şerifte ümmetimin tamamı affolunur ancak günahlarını açıklayanlar hariç buyruluyor hadiste denilmek istenen nedir. ?

  • Bu soruya belki ondan fazla cevap yazdık. Lütfen geçmiş soruların cevabına bakınız.

 16. Hocam Nevruz ktlamak küfürmüdür veya onun hakkında Nevruz, geniş bir coğrafyada, toprağın uyanışının, baharın gelişinin, kardeşliğin, dostluğun ve dayanışmanın sembolü olan bir gündür. şeklinde yazmakdamı küfürdür

  • Hocam çoğu dinlediğim hoca şirk olduğunu söyluyor küfür olduğunu felan ama nihat hatipoğlu saygı duyarız ateşin üstünden atlıyorlar bunda bişe yoktur bizim dinimizde kurban ve ramazan bayramı vardır şeklinde birşey söylüyor neden böle bir açıklama yapmıstır sizce
   Bizim dinimizde ramazan ve kurban bayramı vardır doğru ama saygı duyarız ateşin üstünden atlıyorlar bunda bişe yoktur tarzındaki açıklaması tuhafıma gitti

   • Nevruz, ibadet amacı ile saygı duyarak yapılıyorsa küfürdür. Sadece oyun olsun diye yapılırsa kerihtir.

   • birde bu konuyla alakalı şöyle bişe demek istiyorum küfür alameti olan bi durum varsa kişi tekfirmi edilir mesela kendisine ulaşamıyacağımız biri kutladı bu kişi kafirmi deriz yoksa bu tehlikeli birşey Yinede en iyisini Allah bilir mi demeliyiz

    • Namaz kılıyor oruç tutuyorsa ona da ulaşamıyorsak veya iletişim mümkün olmuyorsa ona hidayeti için ıslahı için dua etmek gerek. Kafir deyip dışlamamak gerek.

     • Yani benim dediğim oluyor dimi hocam
      ”Bu yaptığı tehlikeli birşey olabilir ama yinede en iyisini Allah bilir”

     • Elbette en doğrusunu Rabbim bilir deyip Ona havale etmek gerekir.

 17. Hocam selamünaleyküm,bir arkadaşın sorduğu soruya cevap vermeyip diyanet işlerine yonlendirdiniz?bu konuda ilim eksikliği olduğunu sanmıyorum peki neden cekindiniz?dizide rol alan oyuncuların söyledikleri sözler küfre girmesini saglarmi diye bi soru idi

  • Bazı kimseler kendisini alakadar etmeyen şeyleri soruyorlar. O sebeple başka yere sevk ettim.

 18. Selamunaleykum hocam.
  Dun bir komsum geldi ve onunla harama karşi oldugumuzu anlatiyorduk ve o şöyle bir şey dedi”yani domuz kesinlille pis ve haram bu hadis te degil KURAN da yazili”…..ben hadisleri de çok önemsiyorum yani KURAN ve hadis beraber duşunmeliyiz …yani çunki PEYGAMBERIMIS SALLALLAHU ALEYHI VE SELLEM vahi uzere konusurdu …Yani kendimi dogru ifade edebildim mi bilmiyirum yanliş kelimeler seçmekten de sakiniyorum.KURAN BAS TACIMIZ , HADISLER DE …demeli miyiz ? yanliş olmaz degil mi?

  • Aleykümselam Hüsna hanım.
   Siz doğru söylemişsiniz. Din hususunda Kuran ve sünnet, yani Kuran ve hadisi şerifler Müslümanın ölçüsü olmalıdır.

 19. Selamunaleyku, Hocam Peygamber Efendimiz Aleyhissalavatullah, hiç kısa kollu gömlekler namaz kılmış mıdır? Eğer kildiysa kaynagi yazabilir misiniz

  • Aleykümselam.
   İbn-i Abbas’ın(r.a.) Kütüb-ü Sitte deki rivayetine göre Peygamberimiz(s.a.v.) kısa kollu kamis(gömlek) giymiştir. Ama müçtehid alimlere göre kısa kollu gömlekle namaz kılmak mekruhtur. Ancak bazı kimselere işi gereği kısa kollu gömlek giymek zaruretinden dolayı mekruh olmaz.

 20. Selamünaleyküm hocam casper marka tablet almak uygunmudur casper anlamı hayalet diye biliyorum o yüzden soruyorum.

  Allahü teala razı olsun.

  • Aleykümselam.
   Küfür ve şirk veya müstehcenlik içermeyen isimlere takılmayalım.

 21. Hocam Selamın Aleykum 2 sorum olucakti 1. Staj yaptigim yerdeki usta muslumanliktan haberi var bilgiside var giBi gozukuyor ama bazen seytana uyuyor kufur alameti sozler soyluyor bi noktaya kadar uyarabiliorum oda sen beni bilgilendirdin tamam gerisine karisma diyor ustanin yanina gittigimda nasil selam vermeliyim oda selamin aleykum dememi istiyor

  2. Sorum Hocam bu konuyu 3 4 ay once size acmistim hatirlarsaniz ben boy abdestim olmadan namaz kilma suphesindeydim belki yaptim belki yapmadim tam hatirlamiyorum inkara dusmemek icin her ihtimale karsi kufre dustugumu hesaba katarak cahiliyetmden uzuldum ailemede acmistim iste onlarda sole anlamis camiye gittim dedim hocam bole hata yaptim oda bana kafir dedi dedeme anlatnislar oda bolr anlamis demiski yeni cahil cocuga bi hoca nasil ole der o hoca kafirdir dedi bende yanina gittiGmde soledim ebu hanefinn sozunu dediki ebu hanife ole demez hocalarinfa abdesti kacio sen kacirmissin utanmis cikmamissin hocada sana kafir nasil der onu diyen hoca kaFirdir dedi bende sustum dedemin tum gunu Allah rizasi icin hep yardimla grciyor camiler kurslarin yapiminda paralar topluyor diyanet isler bakanliGndan gecen odul aldi ama bu durum kufre dusurduyse onu cok uzuluyorum dedem muslumanmi , kufremi dustu, aklima geldiginde musluman desem kufre dusermiyim ne yapmaliyim lutfen yardim

  Son sorumda dunya isleri icin Allah Rizasi icin demek uygunmu sirf cevaplayin die soruya insaAllah Allah Rizasi icin cevaplayin diye girsem uygun olmazmi