Soru-Cevap


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

12.889 soru “Soru-Cevap

 1. Selamun Aleyküm Allah cümlemizi ıslah etsin size bir sorum var…
  bir insanın Allahın görmesi işitmesi bilmesi herşeye gücü yetmesi ile ilgili sürekli vesvese etse yani aklina sürekli sorular gelse
  haşa “Allahın ölmeye gücü yetermi”
  işte efendim “şunu görúrmü bunu görürmü” vesayre bu tarz çetrefilli sorular aklina gelebiliyor insanın ..bu sorulara cevap verecek ilmi olmayan biri….. “Allah ve Rasulu nedediyse ona oylece inandım bu soruların cevabı Kurana ve Sünnete dayanarak ne ise odur” ..dese kişinin imanına zarar gelirmi?

  • Aklınıza gelen o tür sorular şeytandandır. Onlar için bu şeytandandır ben şeytandan Allaha sığınırım de kurtul. Yoksa işin içinden çıkamazsın.

    • Allah çarptı demek neden küfür olacakmış? Alemde olup biten tüm işleri yaratan Allahtır. Aksini iddia etmek küfür ve şirktir. Çarpma işini yaratan Allah anlamında Allah çarptı demek gerekir.

 2. Allah ın tek olması adet anlamında mı?
  Yani “Bir tane Allah var” demek ile “Allah tektir” demek arasında fark ve mecaz kullanım var midir hocam ?

  • O Allah Ehad’tir. Türkçede tek veya bir aynı anlamlardadır. Ama Arapçada ehad ile vahid aynı anlamlar içermez. Onun için Allahu teala hem vahid ve hem Ehad’tir. Yani eşsiz ve benzersizdir.

   • hocam bir soru daha soruyim Allahin varligi hakkinda vesvese yapan biri yani súrekli vesvese gelse bundan dolayida acip Allahin varliginin delillerine baksa ilim edinse bu adam boyle yaptigi icin dinden cikmis oldumu ? yani şuphe oldumu

    • O durumda imanını kurtarmak için elbette deliller bulacaksın veya öğreneceksin. Aksi halde bu şeytanın vesvesesidir ben Allaha ve peygamberlerine delilsiz iman ettim diyeceksin. Yoksa şeytana teslim olmuş olursun.

 3. Hocam selamun aleyküm hocam telefonlarımızı pantolonlarımızın cebine koyuyoruz bazen arkadaşlar ile ezberlenmesi gereken duaları mesaj yoluyla biribimize gönderiyoruz telefonumuzda dualar ayetler ve evliyaların kutsal toprakların fotoğrafları varken biz telefonu cebimize koyunca belden aşağıda kalıyor bunun hükümü nedir

  • Telefonlar kitap gibi değildir. Tıpkı Kuranı ezberlemiş insanın beyni gibidir. Kurana hakaret maksadı ile aşağı almazsanız bir beis olmaz ama yine de yukarıda tutmaya çalışınız.