Soru-Cevap


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

16.634 soru “Soru-Cevap

 1. Hocam istiharede gece yagmur yagdigini gormek iyimi kotumu
  Hocam birde seyhler insanlarin ne yaptiklarini nasil kisilige sahip olduklarini anlar diyenler var boyle birsey warmi

  • Yağmur iyidir sel kötüdür.
   Şeyhler de herkes gibi insandır. Allah onlara bildirmedikçe hiçbir şeyi bilemezler.

 2. Selamunaleyküm hocam 24 yaşında olup evlenmek isteyipte evlenemeyen ve evlilik sorumluluğundan korkan kendini bu konuda güçsüz hisseden özeliklede iş hayatında hiç bir işi öğrenemeyen biri için tavsiyeleriniz nelerdir nasıl desem hani derler ya aklım almıyor beceremiyorum elimde değil ne düşünüyorsunuz duygusalsa birde ve psikolojik teşhis konulmuşsa ne yapmalı özeliklede yalnızlık çok kederlendiriyor hocam tavsiyelerinizi duymak istiyorum allah razı olsun kendini sadece ibadet azda olsa yapıyorum 5 vakit namaz kılmayı düşünceleriniz nelerdir hayat böyle gidermi?

  • Aleykümselam F. Kadın mısın erkek misin sana ne diye tavsiyede bulunayım cinsin belli değil be kardeşim.

   • Hocam pardon burda ismimi vermemekle hata yaptım fırat ismim. kusura bakmayın çok özür dilerim tavsiyeleriniz nelerdir?
    hocam 24 yaşında olup evlenmek isteyipte evlenemeyen ve evlilik sorumluluğundan korkan kendini bu konuda güçsüz hisseden özeliklede iş hayatında hiç bir işi öğrenemeyen biri için tavsiyeleriniz nelerdir nasıl desem hani derler ya aklım almıyor beceremiyorum elimde değil ne düşünüyorsunuz duygusalsa birde ve psikolojik teşhis konulmuşsa ne yapmalı özeliklede yalnızlık çok kederlendiriyor hocam tavsiyelerinizi duymak istiyorum allah razı olsun kendini sadece ibadet azda olsa yapıyorum 5 vakit namaz kılmayı düşünceleriniz nelerdir hayat böyle gider mi?

 3. selam benim hanımım benden boşanmak istediğini söyledi fakat ben boşanmak istemedim arkadaşlarımın yanında benden boş ol dememi istedi bende söyledim fakat isteyerek söylemedim daha sonra biraz kafamızı dinleyelim dedi bende olur dedim sonra ise sen beni istemiyorsun diyerek tekrar nikah istedi ve boşamadığımı istediği için söylediğimi söyledim fakat tekrar boş ol dememi istedi bende kızgın bir anımda tamam boş ol dedim daha ne istiyorsun dedim şu an küs durumdayız ben eşimden boşanmak istemedim niyetimde bu değildi boşanmış olurmuyum

  • Kardeşim senin aklın başında değil mi? Neden karını sözü ile önce boşuyorsun sonra nikah yapıp sonra tekrar boşuyorsun.?
   İsteyerek de istemeyerek de olsa boş ol demen boşamaktır bilesin. Bu iki kez oldu ise bir talak hakkın var . Aptallık edip bir daha boşama. Ama karın seni istemiyorsa ondan sana karı olmaz. Boşa gitsin.

   • ilk sorunuzun cevabı aklım başımda. çoğunlukla değil- bende anlamıyorum gel dediğimde kaçıyor bıraktığımda koşuyor gönlü olsun istediği olsun diye sadece iki kelam ettim. içi boş iki kelam niyetim kötü değildi Üstelik tek başımayım şu dünyada allah’ta olmasa o yüzden gönlü rızası olsun dedim.üstelik bana çoğusu doktorlar bile deli diyor sen bir çare söyle hocam allah rızası için bir çare söyle gerçekten son talak mı bu sefer boşarsam

 4. Selam aleykum tasavvufda başın aniden sağa dönmesi sola dönmesi hal midir korkulacak bir durum mudur.

  • Aleykümselam. Tasavvufta başın sağa sola aniden dönmesi bir haldir. Felak ve nas surelerini ve ayetel kürsiyi her sabah ve akşam 20-30 kez oku.

 5. Haayirli gunler hocam istiharede gorulen her karanlik olumsuzumu cagristirir. Hocam ruyada birinin senin kaderinde evlilik yok demesi ne anlama geliyor

  • İstiharede görülen karanlık her halükarda o işin kötü olacağı anlamındadır.
   Rüyada biri sana senin kaderinde evlilik yok diyorsa o şeytandır ona inanma.

  • Kaderinizdekini görmek için istihare namazı kılıp rüyaya yatınız. Bunun başka yolu yoktur.

 6. selamunaleykum hocam. hocam ben wax kullanıyorum saç şekillendirmek için. bunu sürdükten sonra da gün içerisinde saçlarımla oynuyorum sürekli. elime saçıma sürdüğüm vaxın ıslaklığı bulaşmasa da bunun kuru kalıntısı veya kokusu elime siniyor olabilir. bu elle gün içerisinde insanlarla tokalaşıyorum. insanların hakkına giriyor muyum bu sekilde son zamanlarda da bunu taktım kafaya malesef.

  • Aleykümselam.
   Vax ne ise onun içeriğinde alkol varsa onunla kıldığın namaz kabl olmaz.

  • Aleykümselam bayan Soru.!
   Tövbesini bozan yeniden tövbe eder bunu da mı akıl edemiyorsun?

 7. hocam selamunaleykum
  hocam bir arkadaş bana soru sordu dinle alakalı cevap veremedim
  soru şu hocam
  ilk insan yaklasik 2.5 milyon yil once yasamis boyle dusunuluyor(HzAdem) mantiken oyle diyor Allah kuranda Hzademe her seyi ogretmis ama yazi taaaa mö 3200 de sümerliler tarafindan bulunuyor
  neden 2.5milyon yil once bilinmiyomuydu?
  hz adem zamanında yazı varmıydı hocam

  • Aleykümselam.
   * 2.5 milyon yıl önce yaşayan insansılardır. Bir hadisi şerifde Ademden önce yeryüzüne 40 bin Adem gelmiştir” buyrulmuştur. Onlar insanlar kadar akıllı değillerdi.
   Hz. Adem’in 140-150 bin yıl önce yaşadığı gen bilimine göre tahmin edilmektedir.
   * Hz. Adem’e on sahife ayet gelmiştir. Yazı olmasaydı Hz. Ademe gelen on sayfa ayet nasıl olurdu ? Yazı, Allah levhi mahfuzu yarattıktan sonra kalemi yarattı ve kaleme “kıyamete kadar olacakları yaz ” diye emretti. Demek ki insanlar daha yazıyı tanımadan önce Allah yazıyı yarattı.
   Sümerlerin M.Ö. 3200 yıl önce çivi yazısını kullanmaları ondan önce yazının olmadığını göstermez.

 8. Çocukların kırkı denen bir şey varmı dinimizde ve nasıl çıkar çıkarılır bu kırk. Bu doğuran anneyede gecerlimidir.

  • Dinimizde çocukların kırkı diye bir şey yoktur. Doğum yapan kadına lohusa denilir. Lohusa kadının nifas kanı kaç gün sürerse bittiğinde gusül abdesti alması ve namazına başlaması ramazan ise oruca başlaması farzdır. Ancak annenin doğum temizliği Ramazan içinde olur sonra da oruç tutması icap ederse bu durumda annenin sütünün azalma riski olursa oruca niyetlenmez ileri bir zamanda kaza eder.
   NOT: Doğum yapan kadının lohusalığı çıkmadan veya hayızlı bir kadın hayızdan temizlenmeden eşinin cinsel ilişkide bulunması haramdır.

 9. Selâmûn aleykûm Cuma’mız mübarek olsun. ” sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan ALLAH’IN affına güvendirerek sizi kandırmasın. ( Lokman 33 ) bu ayetı açıklarmısınız hocam

  • Aleykümselam Fatma hanım. Sizin de Cumanız mübarek olsun.
   ”Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan ALLAH’IN affına güvendirerek sizi kandırmasın. ( Lokman 33 ).

   Bu ayette, Rabbimiz bizi dünya yaşamı, çoluk çocuk derdi, iş güç ve sair şeyler yüzünden ibadetleri terk etmememizin çok kötü olacağını, bu hususta şeytanın bizi “Allah kerimdir affedicidir ” diyerek aldatmasına izin vermemiz halinde çok vahim duruma düşeceğimiz konusunda bizi uyarmaktadır.

 10. Hocam dusundumde siz ruyami cevaplamayin. Cunku baskalarida soruyor cevaplamak istemedinizi yaziyirsunuz sizi zor durumda birakmis olmak istemiyorum simdi dusundum hayirli aksamlar hocam mesgul ettim sizi.
  Hocam benim face olmadigi icin buraya yaziyorum ama isterseniz yayinlamayin saygi duyarim. Bugun bi ruya gordum ruyamda baska kadinlarinda oldugubir yerde ezberden buruc suresini okuyordum. Suhud kelimesine geldigimde onunde okudugum erkek hoca tebrik ve hayret eder gibi bi hareket yapti. Yorumu nedir acaba hocam

  • Evet Selma hanım doğru düşünmüşsünüz. Maalesef burada yorumları görenler bizi sıkıntıya sokuyorlar. Bazı namertler de sırf alay etmek için yalandan rüya uydurarak bizi meşgul ediyorlar. Ama eski bir okuyucumuz olarak sizi boş çevirmek de istemeyiz. Büruc suresini okumak veya dinlemek sıkıntılardan halas olmak manasına gelir.

 11. Kabul etmelimiyim annesi diyo kizim dugun nisan is bu kadar sey yapilirken ev alma butcem olmaz bir yil idare edin ben size alip gondericem

  • Ev ileride alınabilir. O konuda aileyi zora sokmak uygun olmaz. Kabul ediniz kayın validenin dediğini. Önemli olan iyi geçinmektir. Bir yuva yapılmadan maddi şeyler yüzünden yıkılmamalı.

 12. Hayırlı akşamlar hocam
  Hocam Hz. Adem ya da Hz. Muhammed bu zamanki bilimleri ya da gelecekteki bilimleri bilmiyorlar mıydı ? Şimdi keman çalmak, gitar çalmak, müzik yapmak haram kabul ediliyor ya, insanlar şöyle diyor Peygamberimiz zamanında keman mı vardı, gitar mı vardı sanki ? Onlar günümüzde ortaya çıkan enstrüman aletleri.Kim haram ilan etmiş onları diyorlar

  • Hayırlı sabahlar Aycan hanım.
   Allahu Teala Peygamberimize kıyamete kadar olacak ilimleri bildirdi. Müzik yüzde yüz haram değildir. Kullanıldığı durma göre haram veya mübah ve hatta elzemdir. Mesela savaş anında davul def ve sair müzikler askerin cesaretini artıracağı için mübah ve elzem olmuştur. Peygamberimiz hicrette medinede kendisini defle karşılayan kalabalığa yasak koymamıştır. Def de bir müzik aletidir. Bir çoban kaval çalarken kendi kulaklarını tıkamış ama İbn-i Ömere sende kulaklarını tıka veya sustur şunu dememiştir.
   Kafirler müziği gençleri saptırmak için silah olarak kullandıkları şu zamanda Müslüman güftesi meşru sözlerle müzik yapıp gençleri küfürden şirkten kurtarması gerekmez mi? Çünkü Rasulullah “Düşmana düşmanın silahı ile karşılık veriniz buyurdu. Ama Kuran ve İlahiler(Allah ve Rasulünü anlatan öven sözleri içeren güfteler) müziksiz olmalı.

 13. İns hocam sewdigim war ev konusunda anlasamyrz hocam ailesi bir yil ee ustunde idare et snra toparlanin ew aliriz cikartrz sizi diyolar ama bende hic onlarin yasadigi evde yasamadim bilmiyrm soba kurmayi bile bilmiyrm ailm de ew ustune wermezler biliyirum bu aralar cok sikinti cekiyoruz sizcr ne yapmalyz

  • Yelda hanım evlilik özveri ister. Biraz sıkıntı çekmen senin olgunlaşmana sebep olur. Sıkıntı çekilmeden hayatın ve insanların değeri gereği gibi anlaşılamaz.

 14. Pki hocam basta korktugum sonda iyi gordgm ne anlam tasyr ilk grdgmzmu dogru yoksa son da gorulnmi

  • İstihare yaptığınızda gördüğünüz rüyanın başı ve sonu mu yoksa farklı rüya mı?