Cebrail (aleyhisselam)

Çiçek- Kelebek ve çiçekler (2)Bismillâhirrâhmânirrahîm
Her hayrın ve şerrin yegane yaratıcısı kendisinden başka İlah olmayan Allahu Tealadır. O’nun eşi ve benzeri ve dengi yoktur. Herkese kuvvet ve hayat veren O’dur.  

Peygamberlere vahy getirmek, Allahü teâlânın emir ve yasaklarını bildirmekle vazîfeli melek. Dört büyük melekten birisi ve en üstünüdür:

Cebrâil aleyhisselâmın ismi Kur’ân-ı kerîmde geçmekte olup, ayrıca Cibrîl, Rûh-ul-Emîn ve Rûh-ul-Kuds diye de zikredilmektedir. Cebrâil kelimesi lügatta “Allahü teâlânın kulu” mânâsındadır. Cebrâil’e ayrıca Nâmûs-ı Ekber de denilmiştir. Cebrâil aleyhisselâmın vazîfesi peygamberlere vahy getirmektir. Cebrâil aleyhisselâm Peygamber efendimize Mekke yakınındaki Hira Dağında ibâdet ve tefekkürle meşgul iken gelerek ilk vahyi getirmiştir. Allahü teâlâ Kur’ân-ı kerîmde meâlen buyurdu ki: “(Ey Muhammed!) Yaratıcı Allahü teâlânın adı ile oku! O, insanı pıhtılaşmış kandan (alaktan) yarattı! Oku, Allahü teâlâ büyük kerem sâhibidir. O, kalemle öğretir, bilmediklerini öğretti.” (Alak sûresi: 1-3)

     Cebrâil aleyhisselâm her şekle girebilirdi. Peygamber efendimize aslî şekliyle, biri Hira Dağında ve diğeri Mîrac esnâsında Sidret-ül-müntehâda olmak üzere iki defâ görünmüştür. Cebrâil aleyhisselâm ekseriyâ Eshâb-ı kirâmdan Dıhye-i Kelbî sûretinde gelmiştir. Cebrâil aleyhisselâm yirmi üç yıla yakın bir sürede Kur’ân-ı kerîm âyetlerini peyderpey ve çeşitli şekil ve sûretlere girerek getirmiş, Peygamber efendimizin mübârek kalbine ulaştırmıştır. Bu husûsta Allahü teâlâ buyurdu ki:

   -“Ey Resûlüm söyle! Her kim Cibrîl’e düşman ise, kininden helâk olsun. Gerçekten Cibrîl daha önce indirilen kitapları tasdîk etmekte olan Kur’ân’ı kerîmi Allah’ın izniyle senin kalbine indirdi ve Kur’ân-ı kerîm doğru yolu gösterici, müminlere derecelerle kurtuluşu müjdeleyicidir.” (Bekara sûresi: 97)

      Cebrâil aleyhisselâm her sene bir kere gelip o âna kadar inmiş olan Kur’ân-ı kerîmi Levh-il-Mahfûz’daki sırasına göre okur, Peygamber efendimiz de dinler ve tekrar ederdi. Peygamber efendimiz âhirete teşrif edeceği sene, iki kere gelip tamâmını okumuştur. Âdem aleyhisselâma on iki kere, Nuh aleyhisselâma elli kere, İbrâhim aleyhisselâma kırk kere, Mûsâ aleyhisselâma dört yüz kere, Îsâ aleyhisselâma on kere, Muhammed aleyhisselâma yirmi dört bin kere gelmiştir.
Kynk. Rehber Ansiklopedisi

Cebrail’in  120 bin Yılda Kıldığı Namazı İçin Tıkla:
http://www.islamdergisi.com/sohbetler/cebrailin-120-bin-yilda-kildigi-namaz/

Hz Cebrail in Hızı (Menkıbe)

    Peygamber (aleyhissalatü vesselam) Efendimiz Cebrail aleyhisselama sordu:
-“Ey Cebrail hiç yedi kat semadan yeryüzüne korku ve dehşet içinde hızlıca indin mi?
    Cebrail :
-“Evet, ey Muhammed üç kez dediğin şekilde indim.”
   Bunun üzerine Peygamberimiz sordu :
-“Nasıl oldu anlat?
-“Birincisi İbrahim peygamber ateşe atılırken Allah (celle celalüh) bana dediki :
-“Sor bakalım ibrahim’in bizden bir isteği var mıdır?
   O esnada ibrahim ateşe mancınıkla atılmış havada ilerliyordu. Hemen süratle yeryüzüne indim ve İbrahim’e sordum:
-“Varmıdır Rabbinden istediğin birşey?
   İbrahim Peygamber dedi:
-“Çekil çekil…Rabbimden gelen başımın üstüne.”
   Bunun üzerine Yaradan ateşe;
-“Ey ateş İbrahim için serin ve selamet.”dedi.
   Peygamber aleyhisselatü vesselam Efendimiz:
-“Ya ikincisi?” diye Cebrail’e sordu. Cebrail (a.s):
-“İbrahim, oğlu İsmail’i kurban edeceği zaman, bıçagın keskin yerini değil sırt tarafını İsmail’in boğazına sürtüyordu. Tam farkına varıp bıçağı ters çevirip İsmail’in boğazına bıçağı süreceği sırada Rabbim bana emretti:
-“Yetiş ey Cebrail al şu iki koçu, İbrahim bunları kurban etsin” dedi. İşte o sırada “yetişemeyeceğim” diye çok korktum, ama şükürler olsun Rabbime ki, yetiştim.” dedi.Peygamberimiz aleyhisselatü vesselam Efendimiz tekrar Cebrail aleyhisselama sordu:
-“Ey Cebrail, ya üçüncüsü? Onuda anlat bize.”Cebrail (a.s):
-” Ya Rasulallah onu ne sen sor ne ben söyleyeyim. Rabbime en yakın olduğum yerdeydim(manen). Kendi mekanımda ve yedi kat semanın en tepesi denebilir. Sen Uhud Savaşındaydın ve.. savaş sırasında darbe aldın. Darbe alınca miğferinin demiri yanağına battı. Ashab geldi yanına ve onlardan birisi, sana olan terbiyesinden o demiri eliyle değil, ağzıyla yanağından hafifçe çekti çıkardı. İşte tam o sırada yanağından süzülen bir damla kan yere düştü düşecek…alemlerin Rabbi şöyle hitab etti:
-“Yetiş ey Cebrail. Eğer rasulümün kanı yere düşerse, andolsunki yerde ve gökte birtek canlı bırakmam.”
Cebrail:
-“İşte o anda tüm gücümle yeryüzüne, Uhud’a yöneldim. O kadar hızla indim ki … yanağından süzülen kan tam yere damlamak üzereyken yetiştim. O an, Azrail bile bir an işini bırakıp bana dönüp bakdı ve kanı kanadımın üzerine düşürdüm…Rabbime hamd olsun.”der.
     Dua:
 Allahu Teala’nın sevdiği bir kulu dua ettiğinde, Allah Azze ve Celle Cebrail aleyhisselama:
-“ Ya Cebrail bu kulumun istediğini hemen yerine getirme, zira ben onun sesinden hoşlanır ve bana yalvarmasını severim.”buyurur.
     Fakat Allahu Tealanın sevmediği bir kul dua edince, Allah Celle Celaluhü Cebrail’e:
-“ Ya Cebrail ben o kulun sesinden hoşlanmam, ne isterse verde çekip gitsin.”diye buyurur.

 

Emr-i Ma’rufu Terk Eden bir Toplumun Ahvali:

Enes bin Malikin bir rivayetinde Peygamber efendimiz:
      Allahu Teala Cebrail’e:
-“ Ey Cebrail, yere in ve falan beldeyi altını üstüne getir.”diye emreder. Yeryüzüne inen Cebrail bu belde de dörtbin kişinin ibadet ettiğini görünce:

-“ Ey Rabbim! Bu belde de sana ibadet eden dört bin âbid kulun var. Bunları da mı birlikte helak edeyim..? Bunlar burada sana gece gündüz kulluk yapan abid kullarındır.” der.

    Allahu Teala:

-“  Sen onların namazlarına bakma, çünkü onlar aralarında iyiliği emredip kötülükten sakındırmazlar, birbirlerine göz yumarlar. Bunu için amellerini yüzlerine çarpıp, onlarla birlikte hepsini helak et.” diye buyurur.

 

GÜNAHKAR KULLAR

Rasul-i Ekrem efendimiz:

-“   Bir kul, bir günah işledikten sonra, pişman olup ağlayarak afvedilmesi için Allah’a yalvarsa, Allahu Teala meleklerine :

-“   Ey melekler , size nefis vermedim ki , bana itaat edesiniz . Sizin itaatiniz bu bakımdan o kadar zor değil. Fakat adem oğullarını topraktan yarattım onlara nefis ve şehvet verdim. Bir yanda dünya mihneti, bir yanda aile ve çoluk çocuk sıkıntısı, bir yandan da durmadan azdıran şeytanı musallat ettim. Onlar bu düşmanlar arasında aldanıp bana isyan ederler, fakat yine de Benden ihsan isterler. Benim rahmetim onların zahmetinden çok ve üstündür. Kendisini Benim yarttığımı ve Benimde en merhametli olduğumu bilerek, yine Bana yönelen kulumu afvettiğime sizlerde şahid olunuz.”buyurur.

 

 

 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 soru “Cebrail (aleyhisselam)

 1. dün gece rüyamda cinler musallat olmuş sıkıtırdıkça sıkıştırıyorlardı beni.ben köyümüzdeki evin oturma odasında halının üzerinde sırtüstü yatar şekildeyim etrafımı çevirmişler ne söyledikleri belli olmuyor bunalttıkça bunaltıyorlardı beni her bir ağızdan ne söylendiği belli olmayan korkunç sözler.Bir anda uyandım kalktım saate baktım 3 geçiyordu mutfağa doğru gittim ezan sesi geliyordu camı açtım ezan bitmiş sandım hoca allahu ekber deyince ne garip ezan daha yeni okunmaya başlamış.Bütün bunlar neye işaret Dini anlamda ne ALLAH’ı inkar ediyorum nede varlığını kabullenebiliyorum.

  • Mehmet Bey. Allah’a inandığınızı yazıyorsunuz fakat, cinlerin varlığını kabul etmediğinizi yazarak, cinlerden söz eden Kuran’ın sure ve ayetlerini inkar etmiyor musunuz..? Böyle yapmakla -haşa- farkına varmadan Allah’ı yalanlamış olmuyor musunuz.? Zira Kuran’ın bir ayetini kabul etmemek dahi, Allah katında Allah’ı inkar sayılır.

 2. bu hikayelerin toplandığı bir kitap var mı acaba Cebrail as. anlatan çok acil almam gerekiyorda ulaşırsanız çok sevinirim…

  • Fatma hanım maalesef öyle bir kitap yok ancak Dini Hikayeler veya Dini Kıssalar isimli kitaplada güzel hikayeler vardır.
   Biz bu yazdıklarımızı okuduğumuz binlerce kitaptan süzerek yazmaktayız. İyi günler dilerim.

 3. Ben de bir zaman o kadar çok daralmıştımki şimdiki kadar olmasada Ormana gittim gezdim bir masaya oturdum Ya Rabbi bana salih kullarından Hızırı gönder diye çok dua etmiştim belkide yıllarca o gün o masada otururken yine içimden geçirdim Ormanın içinden bir adam çıktı yanında da köpek vardı uzaktan bakınca 60 lı yaşlarda fakir bir görüntüsü vardı tamam dedim Allahü Teala beni duydu hem ona doğru bakıyordum hemde şükür ediyordum yaklaştıkça heyecanlandım geldi bide baktımki samimi değiliz ama babamın bi arkadaşının babası beni tanımaz yanıma geldi oturdu ismimi felan sordu benle çok konuşmadı derslerine felan çalış birde BU İNSANLARA FAZLA GÜVENME deyince biraz sarsıldım tanıdık olmasa rezil olmayacağımı bilsem Amca doğruyu söyle sen HIZIR mısın diyecektim hala içimde bir dert keşke açık açık konuşsaydım daha da göremedim o adamın babasını

  • Sayın Mustafa. O Hızır da olabilir, olmayabilir de. Ama o her kim ise size doğru söylemiş. Derin hayallere dalmayınız ve her insana da güvenmeyiniz. Bir kimse Hızır’ı görse bile, Allah’ın dini İslamı öğrenip yaşamadan asla kurtuluşa eremez.

 4. Evet haklısınız benim düşüncem çok saçma olmuş 😀 Allah günah yazmasın ama ne biliyim aklıma geldi işte. Neyse teşekkürler bilgi için :)

 5. Konuyla pek alakası yok ama sorucak birini bulamadım. Hızır Aleyhisselam’ı gördüğümü düşünüyorum. Acaba doğru mu? Yolda yürürken birden bi adam geldi arkadan yanıma. Yaşlı denemez 40 yaşlarında felan. Sıcak havalar geldi tabi herkes dışarı çıkmış dedi. İyi birine benziyodu sohbet ettik öyle giderken. Adam sürekli tek başına yürümek sıkıcıdır. Beraber yürürken zaman geçer. Sohbet felan filan diyodu. bunu 2-3 kez belirli zamanlarda tekrarladı.Okula giderken çabuk çabuk gidiyosun ama şimdi çıktın zamanın bol yavaş yavaş geze geze gidersin dedi. Açıkçası o an aklımın ucundan geçmedi Hızır olabileceği. Akfi dengesi pek yerinde olmayan biri heralde dedim. Beraber yürüyelim bi zarar gelmez dedim. İşin tuhaf yanı benim gidiceğim yoldan oda gidicekmiş. Neyse bi yere kadar geldik sonra istersen oturalım gazete okuyalım dedi neyse oturduk gazteyi açtı . Yola koyulduk tekrar yine tek başına yürümek sıkıcıdır. Beraber yürürken zaman geçer. falan filan dedi. (ÖNEMLİ : Bende yürüme sorunu var yani sanırım özgüven eksikliğinden kaynaklanıyo tek başıma bir yolda yürüyemiyorum robot gibi yürüyomuşum ve çok hızlı öyle diyolar. Ama arkadaşlarla yürüyünce bişey yok çok rahat oluyorum. (SON ZAMANLARDA BUNUN GEÇTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM VE SANIRIM ÖYLE ALLAH’A ACABA GEÇTİMİ GEÇMEDİMİ EMİN OLAMADIĞIM İÇİN BANA İŞARET VERMESİNİ SÖYLEMİŞTİM.BU Bİ İŞARETMİYDİ YOKSA) ŞÜPHECİYİM BELKİDE SALAĞIN TEKİYDİ GÜNAHA GİRMEK İSTEMİYORUM HIZIR OLABİLİRMİ FELAN DEDİM AMA…)

  • Sayın Doğukan Bey, Hızır (aleyhisselam) insanlara zaman zaman Allah’ın izni ile gözükebilir. Hızır olan bir kimse asla gayri edeb bir hareket ve sözde bulunmaz. Zira o, Allah’ın seçkin kullarından birisidir. O gördüğünüz kimse, tahmin ettiğiniz gibi akli dengesi bozuk bir kimse olabilir.
   Selam üzere olasınız.