İletişim

İletişim sayfasıdır. Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

646 soru “İletişim

 1. Selamun aleykum
  Hani abdestsiz namaz kilinmaz ya benim ic camasirimda islaklik vardi ama kurudu o halimle kilmistim namazimi.

  • O ıslaklık idrar ise önce iç çamaşırınızı değiştiriniz. Sonra o namazı vakit çıkmadı ise iade ediniz vakit çıkmışsa kaza ediniz. O normal su ise sıkıntı yok.

 2. Selamun aleykum
  Önceki sorumda vebale girer miyim diye sormustum.
  Cevabini alamadim
  vesselam

  • Aleykümselam Ali. Siz değişik isimler mi kullanıyorsunuz? Sorularınızdan neyi kast ettiniz.?

 3. Selamun aleykum
  burclarin dinimizdeki yerini arastiriyordum. Burclarin cani cehenneme dedim. Yani insanlar kehanete aldanmamalilar. Bu sozumden dolayi vebale girdim mi ben?

 4. Selamun aleykum
  bugun dayimla geziyorduk. Cunup degildim Allaha sukur. Ezan okundu. Namaz kilmak icin abdest almam gerekti. Ama afedersiniz ic camasirimda islaklik vardi. Yani tuvaletten sonra olusan akinti. Namazim gecerli olur mu? Boyle yapmak zorunda kaldim ayip olmasin diye ve utandigim icin de soyleyemedim. Vebale girdim mi?
  Vesselam…

 5. Selamun aleykum
  Cennette Allahu Teala mekandan munezzeh olarak gorulecektir. Bu gormenin mahiyetini tabii ki anlayamayiz? Peki peygamberimiz hakkinda nasil dusunmeliyiz?
  Vesselam

  • Aleykümselam.
   Peygamberimiz de Rabbini cennette görmüştür müminlerin cennette göreceği gibi.

 6. Peygmberimizin mubarek yuzu ve azai şerifleri hadislerle nasil oldugunu biliyoruz. Bu hadislerin hepsi mutevatirdir degil mi? Yani peygamberimizin mesela mubarek parmaklari iri idi. Bunu inkar etmek kufurdur degil mi?
  Mutevatir hadisi aciklar misiniz? Hangi hadisleri inkar eden kafir olur?

  • peygamberimizin şemaili şerifi hakkında varid olan hadislerin hepsinin mütevatür olup olmadığını bilemeyiz, kaynaklarına bakmak lazım.

 7. Selamun aleykum
  Isra suresi 18. Ayeti kerimede Allahu Teala kafirden bahsediyor degil mi
  vesselam

  • – Her kim peşin isterse, dünyada ona, istediğimiz kimseye, dilediğimiz kadarını peşin veririz. Sonra ona cehennemi hazırlarız; kınanmış ve (rahmetimizden) kovulmuş olarak oraya girer. İsra/18
   Mezkür ayette ücretini peşin isteyenlerin kafirler olduğu aynı ayetin sonunda belirtilmektedir. Çünkü kınanmış ve kovulmuş olmak müminin vasfı değildir.

 8. Selamun aleykum
  “cinlere de peygamber gonderildi” konu baslikli yaziya bakiyordum. Islami site yani. Yorumlara birisi şöyle yazmis
  ” Meleklerin Peygamberi insanlar oldu, görünmeyen cinlerin seytanlarin Peygamberi insan oldu.
  Nedense hep cinsiyetci erkek Peygamberler iktidar ve ülke sahipleri kral erkekler hep Peygamber olmuslar. Peki siz simdi cinler gibi varolduklarina inanilan hata gelismis bilim tarafindan galaxilerde bizden baskalarininda yasadigi varsayilan ispat edilen ama sekil ve sifat olarak henüz görünmeyen varliklara yani uzaylilara hangi erkegi Peygamber olarak ileri süreceksiniz. O zaman uzaylilarin Peygamberi nasa yöneticisi bir sahistir deyip insanlari delalete düsürün, hic olmazsa bu son söylediyiniz bilimsel olarak biraz mantikli olur. Cünkü onun icin en fazla caba gösteren bilim kurumudur HZ.NASA S.A.S”
  işte boe diyen birisu kafirdir degil mi? yani burada anlatilanlara muhalefet var.
  vesselam…

  • Aleykümselam.
   SORU: “cinlere de peygamber gonderildi” konu baslikli yaziya bakiyordum. Islami site yani. Yorumlara birisi şöyle yazmış:
   ” Meleklerin Peygamberi insanlar oldu, görünmeyen cinlerin seytanlarin Peygamberi insan oldu.
   Nedense hep cinsiyetci erkek Peygamberler iktidar ve ülke sahipleri kral erkekler hep Peygamber olmuslar. Peki siz simdi cinler gibi var olduklarına inanilan hatta gelişmis bilim tarafindan galaxilerde bizden başkalarininda yaşadigi varsayilan ispat edilen ama sekil ve sifat olarak henüz görünmeyen varliklara yani uzaylilara hangi erkegi Peygamber olarak ileri süreceksiniz. O zaman uzaylilarin Peygamberi nasa yöneticisi bir şahistir deyip insanlari delalete düsürün, hic olmazsa bu son söylediyiniz bilimsel olarak biraz mantikli olur. Cünkü onun icin en fazla caba gösteren bilim kurumudur HZ.NASA S.A.S”
   işte böye diyen birisi kafirdir degil mi? yani burada anlatilanlara muhalefet var.
   CEVAP:
   Ali kardeşim. Bu sözleri her kim söylemişse o kimse ateist bir kafirdir. Bizim peygamberimiz Muhammed aleyhisselam rasul-i sekaleyndir Yani insanların ve cinlerin peygamberidir. Bir gecede Rasulünü göklere ve onların ötesi cennetlere götüren Allah, uzay denilen şuracığa peygamberlerini tebliğ için dilediğinde göndermekten aciz değildir.
   Bu nasıl gerçekleşti bizce bilenen ruhani olabilir bedenen olabilir. Orasını ancak Rabbimizi bilir.
   Bize düşen inanmaktır.
   Ne Nasa’nın ne de hiç bir uzay teknolojisinin olmadığı 1400 küsur yıl önce nazil olan Vakıa suresinde “yıldızların düştüğü yere yemin ederim ki bilseniz bu büyük bir yemindir ” buyurulmaktadır. Bu mucize, uzayın çok derinliklerindeki yıldızlar mezarlığından söz etmektedir. Bu keşfedileli 30 yıl olmadı. Bir insan bu hakikati hangi gözle görmesi mümkün ki İlahi bir yardım olmadan oradan haber verebilsin.?

 9. Selamun aleykum
  “Allah Teâla, seni selâmlıyor ve; istersen, onlara Safâ Tepesini altın yapayım. Ancak, bundan sonra da onlardan kim inkâra kalkışırsa, varlıklarımdan hiçbirine yapmadığım bir azapla onları azaplandırırım. Yok, istersen onlara tövbe ve rahmet kapılarını açık bırakayım, diyor.” dedi.
  Bunu aciklar misiniz? Ayet midir?

 10. Selamun aleykum
  yalan buyuk gunahtir lakin dinimizce caiz oldugu yerler var. Savasta bazi durumda da farz oldugunu duydum. Hatta Kuran-ı Kerim’ de Hz Ibrahim aleyhisselamin zaruret halinde iyilik amaci ile birtakim seyler soyledigi buyuruluyor. Benim aklima da Sevgili Peygamberimiz aklima geldi sonra dedim ki ama o yalan soylemezdi. Tabii ki hicbir peygamber yalan soylemezdi fakat bunu mahzurlu durum peygamberimiz icin de olabilir diye dusunmek kesinlikle caiz degildir degil mi? Aklimiza boyle seyler geldiginde ne yapmaliyiz? Tabii ki hicbir peygamberler yalan soylemez.

  • Aleykümselam Ali kardeşim.
   “Harp hiledir” buyurmuştur Peygamberimiz. Düşmana karşı doğru söylemek harp de büyük günahtır hatta ihanettir… Orada doğruluk yapan onca askerin kırılmasına ve Müslümanların mağlubiyetine sebep olur.
   Allah için yalan söylemek gerekseydi Rasulullah onu yapmakta asla tereddüt etmezdi. Ama öyle bir durumla karşı karşıya kalmamıştır.

 11. Selamunaleyküm kelime i tevhidi anlamını bilerek ve inanarak söyleyen birinin itikadını ehli sünnet vel cemaat gibi yapmak için ve helali haramı farz ı öğrenebilmesi için hangi kaynakları önerirsiniz.

  • Aleykümselam.
   İslam Dergisi’ni okumanızı tavsiye ederim. Söz konusu bilgiler sitemizde mevcuttur.

 12. Selamun Aleyküm ana babanın oğlunun sünnet olan giyime karışma hakkı varmıdır Sarık , Cüppe vs Nafile ibadetlere Allaha emanet olunuz Bekir abi.
  sarığı veya cüppeyi kendisi ile alay edilmesini istemediği için terk eden biri kafir midir ?

  • Aleykümselam.
   Sarık veya cübbenin giyilmediği ortamlarda bunlara fitne veya şöhrete sebep olacaksa anne ve baba çocuğuna elbette müdahale edebilir.
   İslami kıyafetlerden olan sarık veya cübbe ile alay edildiği veya edileceği için bunları duruma göre terk etmek küfür değil, şöhret veya fitneye sebep olacağı için elzemdir…
   Bir kimse utandığı için ibadetleri terk ederse o zaman şirke girer.

 13. Nikahı herhangi biri kurallara uygun bir şekilde kiyabilir mi ve Uzaktan vekalet vererek kıyılmış bir nikah sahih olur mu? (hanefi mezhebine göre)

 14. Eşim bir arkadaşımla görüşmemi istemiyor falanca kisiyle görüşürsen şart olsun dedi sonra lafını kesip biraz bekleyip görüşürsen Allah boşasın bizi dedi aradan bir süre geçti ve bende görüşmek durumunda kaldım boşanma durumu gerçekleşirmi?

  • Hayır boşama o durumda gerçekleşmez. Şeyma hanım. Siz de neden eşinize inat o kimse ile görüştünüz ki ?
   O kimse ailenizden ve aile saadetinizden daha mı önemli? Yapmayınız Allah aşkına. Ailevi mutluluklar tek taraflı fedakarlıklarla olmaz. O zaman huzurunuz tek kanatlı kuş gibi olur.

 15. Selamunaleykum hocam ben menzil cemaatine bağlıyım 2sene oldu virdini alalı 4 Aydın her gün cekemezemde sık sık cekiyorum benım sol göğüslüm un altında sancı acı var birde sağ göğüsümün üstünde arı ve böyle nabız atar gibi 3 4 saniye sürüyor böyle gün içinde oluyo birde gece yatarken karnımda bebek varmış gibi böyle nabız atar gıbı yıne böyle seşler hissediyorum ne anlama gelir hocam ?

  • Aleykümselam Hilal hanım. Dedik ya o ağrılar sancılar korkulacak bir şey değildir. Onlar ileride dünyada bir benzeri olmayan manevi zevke dönüşebilir. Ona zikrin halaveti denilir. O sancılarda letaif sancılarıdır. Sizin zikrinizi artıma zamanınız gelmiş olabilir. Varsa bayan vekilinizle görüşünüz. Yoksa menzilde bayan vekiller olmalı onlarla görüşebilirsiniz…

 16. hocam Selamun Aleyküm …Allahın varlığı ile mahlukatın varlığını bir tutan aynı gören zatında gören felsefeciler kafirmidir

  • Aleykümselam.
   SORU: “Allahın varlığı ile mahlukatın varlığını bir tutan aynı gören zatında gören felsefeciler kafir midir?
   CEVAP: Evet hem de kafirin ta kendileridir.
   Allah, tek gerçek varlıktır varlığı kendindendir hiçbir kimseye muhtaç değildir. Mahlukat ise mecazi varlıktır. Daha önce hiç yoktu. Allah dilerse yine yok eder. Bu ikisi bir olur mu hiç?
   Olmaz elbette ki.

 17. Selamun aleykum
  Kelami lafzi nefsi kelâma delâlet eden ses ve harflerden müteşekkil Kur’an’ın lafzıdır. Bu lafzî kelâm hudûs(sonradan olma) mahiyetleri taşıdığı için ezelî değildir, mahluktur.Kuranin lafzi yani bu arapca yazilan kelimeler oluyor degil mi? Hani Allahin kelamini ikiye ayirmisiz ya kelami lafzi yaratilmis oluyor.Buna gore bizden cikan sesler ve harfler mahluk oluyor yani.
  “kelâma delâlet eden ses ve harflerden müteşekkil Kur’an’ın lafzıdır.” Burada ifade edilen ses ve harfi aciklar misiniz.
  Gercekten dediginiz gibi okudum. Allahin kelaminin mahiyetini bilemeyiz tabii ki. Kelami lafzi kelami nefsiye delalet ediyor degil mi. Kelami lafzi yi ayrintili bir sekilde kendiniz aciklayabilir misiniz?
  Vesselam..

  • Aleykümselam.
   Sesler, harfler kelimeler mahluktur. Bunların delalet ettiği kelamı nefsi ise Allah’ın kelam sıfatıdır. O, nasılsız ve niçinsizdir. Onun hakikatını araştırmak küfre sokar kişiyi.

 18. Selamun aleykum
  yani buradan anlasiliyor ki Hz Musa aleyhisselatuvesselam Allah ile konusmustur. Ama hickimse ki buna Peygamberler de dahil Allahin kelaminin mahiyetinin hakikatini bilemez degil mi

  • Kelam-ı nefsî: İlâhi Kelamın hakikati İlâhi Zât ile kaim olan, harf ve sesler tarafından ifade edilen bir manadan ibarettir. Yüce Allah’ın haber verişi hakikatte mazi(geçmiş zaman) veya müstakbele(gelecek zamana) ayrılamaz. “
   Büyük İslam alimi ve mutasavvıfı İmam-ı Rabbani hazretleri, bu konuyu Mektubat’ta da şöyle izah ederler:
   -“Allahu Tealanın subuti sıfatlarından Kelam sıfatı, yani; O’nun söylemesi ezelden ebede bölünmeyen bir tek kelimedir ki, hep bir o kelam ile söyleyicidir. Bütün emirler, yasaklar, bildirilen her şey, sorular, dilekler, hep o bir kelam iledir. Gönderdiği bütün kitap ve sahifeler, hep o bölünmeyen tek bir kelamdandır. Tevrat o bir kelamdan, Kur’an o bir kelamdan nazil olmuş indirilmiştir.” (Mektubat-ı İ.Rabbani, 1.c. 266 mktp.)
   Geniş bilgi için lingimizi tıklayınız:

   http://www.islamdergisi.com/genel/allahin-kelami-ezelidir/

 19. Hocam selam aleykum kendimi nasol hiç görebilirm nasıl kendimi nakıs eksik görebilirö

  • Aleykümselam. Kendini hiç görmen sende olan her şeyin Allahın birer emaneti olduğunu kesin olarak bilmen ile mümkündür. Yanİ;
   Bedenindeki her uzvun ve bedenin, ruhun, aklın, ilmin ne varsa hepsi Allah’ın sana birer emanetidir.

  • Şimşek değil, yıldırım çarparsa demek istediniz sanırım. Azrail ölüm meleklerinin reisidir. Her halükarda vefat edenlerin ruhunu ölüm melekleri kabz eder. Ancak Azrail aleyhisselam peygamberlerin ve evliyaların ve şühedaların ruhunu kabz eder.

 20. Selamun aleykum
  Allahin kelaminin mahiyetini anlayamayiz tabii ki
  Hazrezi Musa Aleyhisselatuvesselamin kissasini nasil anlamaliyiz?
  Ben bir de Yalnizca Hazreti Musa aleyhisselatuvesselamin Allah ile konusmustur dedim cunku o Allah ile konustugu bilinen peygamberdir ya o yuzden oyle dedim sonra ben bilemem dedim ve dogrusunu ogrendim. Vebale girmem degil mi ? Amacim inkar degildi sonucta.
  vesselam..

  • Aleykümselam.
   Hz. Musa’nın hangi kıssasını sorarsınız?
   Hayır vebale girmezsiniz. O konular ince konulardır.
   Vesselam.

 21. Selamun aleykum
  vahiy hem vasitali hem vasitasiz olur degil mi? Butun peygamberlere cebrail geldi mi? Vahyi aciklar misiniz? Kafama takildi. Butun ilahi kitaplar vahiy ile geldi de benim kafama takildi.
  Butun peygamberlere peygamberliginin bildirilmesi onlara vahiy gelmesi ile olur degil mi?
  Yoksa mahiyetini bilemez miyiz?
  Vahyi genis bir sekilde aciklarsaniz sevinirim.

  • Aleykümselam.
   Allah nasıl dilemişse öyle olur.
   Ama vahiy çoğunlukla Cebrail ile gönderilmiştir. Bazen Peygamberimizin kalbine inzal olmuştur.
   Kendilerine kitap gönderilen peygamberlere rasul denilir. Kendilerine kitap gönderilmeyen peygamberlere ise nebi denir. Rasuller nebilerden daha üstündür. Peygamberimiz de tüm peygamberlerden üstündür. Peygamberlere peygamberliklerini Allahın emri ile Cebrail aleyhisselam bildirmiştir.
   Vahyin mahiyetini ancak Allah bilir.

 22. Selamun aleykum
  aklima musrikler geldi. onlarin inandislarindan bize ne diyecegime hasa tanrilarindan dedim. Yanlislik yani hata sayilir degil mi bu?

  • Aleykümselam Ali kardeşim.
   Kafirlerin inanışlarından ve putlarından bize ne demek de bir beis yoktur. Ayette, “sizin dininiz size benim dinim bana” Kafirun Suresi.

 23. Zaten yazdıklarının kıymetinden dolayı merakım arttı. Böyle bir Zatı gerçekten tanımak isterdim. Ama şimdilik nasip olmadı. Belki ileride olur inşallah. Selametle kalın.

  • Facebook adresini verdim. Kendisi bir açıklamada bulunmadan bizim onun hakkında söz söylememiz uygun düşmez.