İletişim

İletişim sayfasıdır. Aşağıdaki formu kullanarak bizimle iletişim kurabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

608 soru “İletişim

 1. hocam Selamun Aleyküm …Allahın varlığı ile mahlukatın varlığını bir tutan aynı gören zatında gören felsefeciler kafirmidir

  • Aleykümselam.
   SORU: “Allahın varlığı ile mahlukatın varlığını bir tutan aynı gören zatında gören felsefeciler kafir midir?
   CEVAP: Evet hem de kafirin ta kendileridir.
   Allah, tek gerçek varlıktır varlığı kendindendir hiçbir kimseye muhtaç değildir. Mahlukat ise mecazi varlıktır. Daha önce hiç yoktu. Allah dilerse yine yok eder. Bu ikisi bir olur mu hiç?
   Olmaz elbette ki.

 2. Selamun aleykum
  Kelami lafzi nefsi kelâma delâlet eden ses ve harflerden müteşekkil Kur’an’ın lafzıdır. Bu lafzî kelâm hudûs(sonradan olma) mahiyetleri taşıdığı için ezelî değildir, mahluktur.Kuranin lafzi yani bu arapca yazilan kelimeler oluyor degil mi? Hani Allahin kelamini ikiye ayirmisiz ya kelami lafzi yaratilmis oluyor.Buna gore bizden cikan sesler ve harfler mahluk oluyor yani.
  “kelâma delâlet eden ses ve harflerden müteşekkil Kur’an’ın lafzıdır.” Burada ifade edilen ses ve harfi aciklar misiniz.
  Gercekten dediginiz gibi okudum. Allahin kelaminin mahiyetini bilemeyiz tabii ki. Kelami lafzi kelami nefsiye delalet ediyor degil mi. Kelami lafzi yi ayrintili bir sekilde kendiniz aciklayabilir misiniz?
  Vesselam..

  • Aleykümselam.
   Sesler, harfler kelimeler mahluktur. Bunların delalet ettiği kelamı nefsi ise Allah’ın kelam sıfatıdır. O, nasılsız ve niçinsizdir. Onun hakikatını araştırmak küfre sokar kişiyi.

 3. Selamun aleykum
  yani buradan anlasiliyor ki Hz Musa aleyhisselatuvesselam Allah ile konusmustur. Ama hickimse ki buna Peygamberler de dahil Allahin kelaminin mahiyetinin hakikatini bilemez degil mi

  • Kelam-ı nefsî: İlâhi Kelamın hakikati İlâhi Zât ile kaim olan, harf ve sesler tarafından ifade edilen bir manadan ibarettir. Yüce Allah’ın haber verişi hakikatte mazi(geçmiş zaman) veya müstakbele(gelecek zamana) ayrılamaz. “
   Büyük İslam alimi ve mutasavvıfı İmam-ı Rabbani hazretleri, bu konuyu Mektubat’ta da şöyle izah ederler:
   -“Allahu Tealanın subuti sıfatlarından Kelam sıfatı, yani; O’nun söylemesi ezelden ebede bölünmeyen bir tek kelimedir ki, hep bir o kelam ile söyleyicidir. Bütün emirler, yasaklar, bildirilen her şey, sorular, dilekler, hep o bir kelam iledir. Gönderdiği bütün kitap ve sahifeler, hep o bölünmeyen tek bir kelamdandır. Tevrat o bir kelamdan, Kur’an o bir kelamdan nazil olmuş indirilmiştir.” (Mektubat-ı İ.Rabbani, 1.c. 266 mktp.)
   Geniş bilgi için lingimizi tıklayınız:

   http://www.islamdergisi.com/genel/allahin-kelami-ezelidir/

 4. Hocam selam aleykum kendimi nasol hiç görebilirm nasıl kendimi nakıs eksik görebilirö

  • Aleykümselam. Kendini hiç görmen sende olan her şeyin Allahın birer emaneti olduğunu kesin olarak bilmen ile mümkündür. Yanİ;
   Bedenindeki her uzvun ve bedenin, ruhun, aklın, ilmin ne varsa hepsi Allah’ın sana birer emanetidir.

  • Şimşek değil, yıldırım çarparsa demek istediniz sanırım. Azrail ölüm meleklerinin reisidir. Her halükarda vefat edenlerin ruhunu ölüm melekleri kabz eder. Ancak Azrail aleyhisselam peygamberlerin ve evliyaların ve şühedaların ruhunu kabz eder.

 5. Selamun aleykum
  Allahin kelaminin mahiyetini anlayamayiz tabii ki
  Hazrezi Musa Aleyhisselatuvesselamin kissasini nasil anlamaliyiz?
  Ben bir de Yalnizca Hazreti Musa aleyhisselatuvesselamin Allah ile konusmustur dedim cunku o Allah ile konustugu bilinen peygamberdir ya o yuzden oyle dedim sonra ben bilemem dedim ve dogrusunu ogrendim. Vebale girmem degil mi ? Amacim inkar degildi sonucta.
  vesselam..

  • Aleykümselam.
   Hz. Musa’nın hangi kıssasını sorarsınız?
   Hayır vebale girmezsiniz. O konular ince konulardır.
   Vesselam.

 6. Selamun aleykum
  vahiy hem vasitali hem vasitasiz olur degil mi? Butun peygamberlere cebrail geldi mi? Vahyi aciklar misiniz? Kafama takildi. Butun ilahi kitaplar vahiy ile geldi de benim kafama takildi.
  Butun peygamberlere peygamberliginin bildirilmesi onlara vahiy gelmesi ile olur degil mi?
  Yoksa mahiyetini bilemez miyiz?
  Vahyi genis bir sekilde aciklarsaniz sevinirim.

  • Aleykümselam.
   Allah nasıl dilemişse öyle olur.
   Ama vahiy çoğunlukla Cebrail ile gönderilmiştir. Bazen Peygamberimizin kalbine inzal olmuştur.
   Kendilerine kitap gönderilen peygamberlere rasul denilir. Kendilerine kitap gönderilmeyen peygamberlere ise nebi denir. Rasuller nebilerden daha üstündür. Peygamberimiz de tüm peygamberlerden üstündür. Peygamberlere peygamberliklerini Allahın emri ile Cebrail aleyhisselam bildirmiştir.
   Vahyin mahiyetini ancak Allah bilir.

 7. Selamun aleykum
  aklima musrikler geldi. onlarin inandislarindan bize ne diyecegime hasa tanrilarindan dedim. Yanlislik yani hata sayilir degil mi bu?

  • Aleykümselam Ali kardeşim.
   Kafirlerin inanışlarından ve putlarından bize ne demek de bir beis yoktur. Ayette, “sizin dininiz size benim dinim bana” Kafirun Suresi.

 8. Zaten yazdıklarının kıymetinden dolayı merakım arttı. Böyle bir Zatı gerçekten tanımak isterdim. Ama şimdilik nasip olmadı. Belki ileride olur inşallah. Selametle kalın.

  • Facebook adresini verdim. Kendisi bir açıklamada bulunmadan bizim onun hakkında söz söylememiz uygun düşmez.