Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

KUL HAKKI NEDİRSORU: Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

CEVAP: Üzerinde kul hakkı olan buna tevbe için, kul hakkını hemen ödemeli, onunla helalleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, o miktar parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sahibine bağışlamalıdır. (Sefer-i Ahiret)

Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu öde…medikçe, Cennete giremez. (Mektubat-ı Rabbani c.2, m.66, 87)

Kıyamet günü, hak sahibi, hakkından vazgeçmezse, bir dank [yarım gram gümüş] hak için, cemaat ile kılınmış, kabul olmuş yediyüz namazı alınıp, hak sahibine verilecektir. (Dürr-ül Muhtar)

Kul hakkını, Allahü teâlânın hakkından önce ödemek gerekir. Kul hakkı olan günahların affı güç ve azapları daha şiddetlidir. Başkasının hakkını yiyen, hak sahipleri ile helalleşmedikçe affa uğramaz. Yani üzerinde kul veya hayvan hakkı bulunanı Allahü teâlâ affetmez ve bunlar Cehenneme girip, cezalarını çekeceklerdir. (Hadika)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: (Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine dağıtılır. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]

(Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer.) [Nesai]

(Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur.) [Ebu Nuaym]

Üzerinde kul hakkı bulunanların ruhları Cennete girmez. Salihlerin ruhları kabirlerine gelerek, cesetlerini ziyaret ederler. Vefat eden müminlerin ruhları gelip, dünyada tanıdıklarını sorarlar. (Feraid-ül-fevaid)


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

101 soru “Kul Hakkı Nasıl Ödenir?

 1. Selamün Aleyküm
  Hocam babam bir markette yönetici, aldıkları bir maldan dolayı firmaya hediye vermişler.Hediyeyi kimseye haber vermeden, kullanmam için bana getirmiş.Bu mal bana helal midir? Teşekkür ederim.

 2. Selamün Aleyküm
  Hocam marketlerde alışveriş yaparken uzun kuyruklara giriyoruz. Görevliler bunu görerek ikinci bir kasa açıyor.Bu kasa açıldığı gibi sırada olmayan veya sıranın en arkasında bulunanlar 2.kasada en öne geçiyor,sonra gelip işini önce halledip gidiyor.1.kasada bekleyenlere karşı bir kul hakkı doğar mı?
  Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

 3. Selamün Aleyküm
  Hocam izninizle bir sorum daha var.
  Bir yakınım kısa zamana kadar fabrika çalıştırıyordu.iflas etti ve yüklü borcu kaldı.Bu borcu ömür boyu çalışsa ödeyemez.Kul hakkından kurtulmak için nasıl bir yol izlemelidir?
  Bizleri aydınlattığınız için teşekkür ederiz.Allah razı olsun.

  • Aleykümselam.
   Gücü ve imkanı olduğu kadar evinin geçiminden arta kalan paradan o borçlarını azar azar ödemeli ve tövbe etmeli. Ne kadar öderse o kadar borcu azalır. Umulur ki ödeyemeden ölürse iyi niyetinden dolayı Rabbim ya ona ödeme imkanı verir ya da affeder.

   • Hocam bir tek oturduğu ev ve bir maaşı var.Bu ev zaruri ihtiyaç sayılır mı yoksa onuda satması gerekir mi?
    Teşekkürler…

    • Maaşı ev kirasını ve evin geçimini sağlayacak düzeyde ise evini de satıp borçlarını ödemeli. Ya da evini satıp yeni bir iş kurarak onun geliri ile borçlarını ödemeye çalışmalı.

 4. Selamün Aleyküm hocam.
  İki ortak tamamı borç olmak üzere yüklü miktarda mal aldık.Ortağım beni dolandırdı ve bu malın tamamını alarak kaçtı.Benide maddi olarak zor durumda bıraktı.Size sorum hiç yararlanamadığım bu malın parasını ödemem gerekir mi? Maddi ve manevi oluşan kul hakları nelerdir?
  Teşekkür ederim…

  • Aleykümselam Cengiz.
   Siz her ne kadar dolandırılıp mağdur olduysanız da o malı birlikte alarak borçlanmışsınız. O sebeple o borcun yarısını sizin ödemeniz gerekir. Aksi halde sizin mağdur olmanız gibi mal aldığınız kimse de mağdur olacaktır. Borçlandığınız şahsa ödeme yapmadığınız takdirde siz de kul hakkına girmiş olacaksınız.

 5. Merhaba zamanında babam benden “birine git bişey al parasını sonra veririm” dedi ama vermedi. bu günah bana yazılır mı? o zaman 13 yasindaydim

 6. Merhaba hocam.Esim ablasina ve cocuklarina cok iyilikler yapardi hep yardim ederdi her konuda.Ablasinin aylesini kendi aylesinden(bizden)onde tutardi.Kocam oldukden sonra ablasigil bize cok kotulukler yapdilar(aramadilar sormadilar, ortak isetdikleri dukkani borcu vardi deye elimizden aldilar, ayri konularda cocuklarima hic yardim etmediler)Cok icim yaniyor .Kocamin hakkini size helal etmiyorum diyorum her zaman. sunu soylemeye hakkim catir mi
  Cevabiniz icin onceden tesekkur ederim

  • Merhaba Arzu hanım. Hakkınızı elbette helal etmeyebilirsiniz. Bundan dolayı kınanmazsınız. Kınanacak ve kabir de ve kıyamet gününde cehenneme atılacak olan sizin ve yetimlerinizin hakkını yiyen o zalimlerdir..

 7. Kul hakkı yememek gibi yedirmemek,hakkını aramakta gerekir.
  Ben bazılarından alacaklıyım.
  Defalarca kez istememe rağmen paramı saçma sebeplerle vermedier.
  Şimdi sırf huzursuz olmamak için pes ettim.
  Bi tanesini arada görüyorum dükkannın yanındaki türkü bara gidiyor .
  Ahirette bu benim alacaklarımı hakkını yediğim insalara verip kurtulabirmiyim.

  • Demek ki siz de kul hakkı yiyorsunuz. Öyle yapmamalısınız.
   Ahirette senin başkalarının üzerindeki hakların alınır ve senin üzerinde hakkı olanlara verilir. Ancak siz böyle yaptığınız için ayrıca azaba düçar olursunuz.
   Siz haksızlığa uğradıysanız, masum insanları bundan dolayı dolandırmanız mazeret olamaz. O masum insanların suçu nedir?
   Siz ayrıca böyle yapmanızdan dolayı büyük bir azaba çarptırılırsınız.

   • Bişey anlamadım.
    Birde böyle anlatayım.
    Ben tamirciyim bir esnafın telefonunu tamir ettim(ekranını değiştim ücreti:100 tl.)
    Bana bir hafta sonra ücretini versem olurmu dedi bende esnafdır diye veresiye verdim.
    Bir senedir paramı vermiyor,oyalıyor,bazı akşamlar türkü bara gidiyor,çalıştığım dükkanın önünden geçiyor,selam vermeden.(içkiye para veriyor,benim paramı vermiyor)
    Şimdi bu arkadaş kötü niyetli ,Allah a havale ettim.Ama hakkımı helal etmiyorum.
    Kul hakının bu denli çetin olduğunu yeni öğrendim
    Şimdi ben tövbe edip geçmişteki,hakkını yediğim İnsaları tek tek bulup helalleşmek istiyorum.Dikkatli davranıp bir dahada yememek
    Ve ince eleyip ,sık dokuyup zerre kul hakkı üzerimde kalmadan ölmek istiyorum.
    Ama olaki hatırlamadığım,farkında olmadan yaptığım bir maddi hak ihlali varsa.
    Ben bu 100 tl yi bu helaleşemedeğim arkadaşa devredebilirmiyim

    (birde asker kaçaklarını şikayet etmek kul hakkıma girer mi,ve bunlar yapanların hakkına girmiş olurmu)

    • Tamam hakkınızı helal etmek zorunda değilsiniz o ayyaşa.
     Siz elinizden geldiği kadar ve hatırladığınız insanlardan ulaşabildikleriniz kadarına haklarını öderseniz ulaşamayıp ödeyemediklerinizi de Allah öder.
     100 tl olan hakkınıza gelince neden o dama devredeceksiniz ki? O hak zaten sizin hakkınızdır Onu ahirette alacaksınız. Ama helal ederseniz bir alacağınız kalmaz.
     Asker kaçaklarını şikayet etmemek kul hakkına girer. ONlar iyi kimseler olsalar kaçak yaşamazlar. Onları şikayet ediniz.

 8. Babam sürekli dükkanda uyuyor,müşteriye kötü davranıyor,ben yokken dükkanı kitleyip kahveye gidiyor,55 yaşında-sürekli bitkin, gereksiz yere kavga yada tartışma çıkarıyor ve dükkanı batırma noktasına getirdi.Dükkanda işe başlarken bana sadece tamire bakacaksın dedi.Ve bende sadece tamire bakıyorum.Ama şimdi hem tamire hem satışa,hemde evrak işlerine tek başıma bakmak zorundasın diyor.Kardeşim ve abim evde yatıp eğleniyor,dükkana babam çağırsada gelmiyorlar. Eleman alımına yanaşmıyor.İkimiz birlikte yapacaz diyor.Sürekli başkasının yanında dükkana sahip çıkmadı bizi geride bıraktı ,milletin çocuğu babasına bakıyor ,babası çalışmıyor diyor
  Bende ona madem öyle ya bi daha böyle söyleme ya da dükkanı bana bırak sana çok çalışıp ayda 3000 tl vereyim sen müşteriye karışma,sadece gel dükkanda otur,gez namazını kıl,hayatını yaşa dedim.O bunu kabul etmedi. Sonra başkasının yanında ben ona dükkanı bırakırsam, batırır 2 ay sonra dilenciliğe başlarım diyip,beni üzdü
  Yani kendisi çekilmiyor,dükkanı kirayı bi5 zor veriyor, banada bırakmıyor.Ne yaptımsa ikna edemedim,dediğim dedik diyor.
  Evlenme yaşım(25) geldi paraya ihtiyacım var.Ben ona” evlilik için para lazım böyle olmaz,askerden sonra maaşlı bir işe girecem,senin tamirlerinide orda yapacam”dedim
  O eğer beni bırakıp başka yere gidersen hakkımı helal etmem ve beddu ederim gibisinden laflar ediyor.Haksızda olsa beddua ederse ne

  • Bu anlattıklarınız hususunda babanız haksızdır. Haksız yere yapılan beddua kabul edilmez. Siz babanızla daha fazla yüzgöz olmadan, onu kıracak sözler söylemeden yolunuzu ayırıp kendi işinizi kurunuz veya bir başka iş de çalışınız.

 9. Ben lise 1 biri bitirdikten sonra ticarete atıldım ve ister istemez bazı insanların kul hakkına girdim.(Ticaretten önce ve sonrası için)Hatırladığım,gördüklerim ile helalleşmek istiyorum.Ancak adını bilmediğim ve yüzünü bile hatırlamadığım müşteriler var.Karşılaşmadığımm ve hatırlamadığım yani helalleşmem mümkün olmayan insanlar.Bilmediğim ve hatırlamadığım davranış ve insalrdan sorumlumuyum. Ben bu insanların hakkı üzerimde kalmasın diye ne yapmalıyım ((birde biri yurt dışından bir parça sipariş verdi. Verirken “sen bilirsin bu bunun parçasımı”dedi.Ben evet dedim ama yanlış olduğunu sonradan fark ettim ve müşteri gitti bir daha görmedim. kul hakkına girermiyim)

  • Bütün yaptığınız günahlara tövbe ediniz öncelikle. Sonra elinizden geldiği kadar bildiğiniz rastladığınız hak sahiplerine haklarını ödeyip helalleşiniz. Ulaşamadıklarınız için onlar adına sadakalar veriniz hayır hasenatlar veriniz.
   Öbür konuya gelince sehven hata yaptığınız için tövbe ediniz. Ona rastlarsanız helallik isteyiniz. Rastlayamazsanız onun adına sadaka veriniz.

   • Allah sizi ve buradakileri ve tüm pişman olanları ve beni,yaşarken bolbol ibadet eden,üzerinde zerre kul kakkı olmadan ölen,kabirde azap görmeyen,cehennemi tatmadan cennete girenlerden eylesin

 10. Hocam benim suanda sevdigim kisiden onceki kisi bana ulasmaya calisiyormus,kiz arkadasima surekli beni soruyormus,kiz arkadasima dedim ki ben onhnla konusmam bir gun hocam kiz arkadasim dedki nolursun dedi bi konus dedi derdi neymis ogren dedi,ben biktim artik dedi,surekli beni rahatsiz ediyor dedi,konusta artk oda sussun dedi,bende hocam suanki sevgilime haber vermeden msj atrim ona be var diye,hayirdir diye,oda bana acilicakti heralde ben dedim ki tam o sirada benm sevdigim var dedim,oda bana hadi o zaman git ona daha fazla ihanet etme dedi hocam,?hocam ben kac aydir vicdan azabindan duramiyorum,1. Si ben suanki sevgilime ihanetmi ettim,2. Si jul hakkina girdim dmi hocam sevgilimden habersiz eskikiyle konustuum icin?,ve hocam ben gercekten psikolojimi bozdum bu durumdan dolayi,psikologa gitmeyi dusunuyorum,kimse anlamiyir bu derdimi,vicdan azabi benim icin cok asiri fena bir sey vicdanimla bas basa kaldigim zaman hocam akan sular duruyor benim icin,kalbim sizliyor hocam Allah biliyorki kalbim sizliyor,bu meaaji yazarken bile hocam bur ben bir Allah biliyor,suanki sevgilim beni affetmiycek obur dunyada benim yüzüme tükürecek,bana ihanet ettin diycek,hakkimi helal etmiyorum sana zikkim olsun diycek,sendemi diycek diye hocam,ygs ye gircem 12 martta kac aydir ders calisamiyorum suan bile hocam test cozuyordum,cozemedim hocam bir umut belki bi sey bulurum diye int.e girdim bu siteye gidrim,sizden yardim bekliyorum hocam,nolursunuz Allah rizasi icin yardim edin,cok asiri vicdanli biriyim hocam ,kahrimdan olcen,Allahim al canimi diyorum test cozerken bu durumu dusununce?,ben naptim diyorum ?suan bile cok kotuyum hocam,ona ihanet ettim ben allah kahretsin beni diyorum,niye ondan habersiz konustum diyorum,?,hocam valla cok kotuyum?,nerlere gideyim,napayim been?niye konustum ben diye diye,ihanet ettim ven diye diye hocam,kul hakkina girdim suanki sevdigim kisinin diye diye hocam,kahrimdan ölcem??

  • Nisanur hanım. Bil ki yaptığınız işlerin hepsi günah türünden Allahın haram kıldığı işlerdendir. Yani büluğa ermiş bir kız veya kadının yabancı erkelerle değil sevgili olması, ıssız bir yerde veya kapalı bir odada baş başa oturup sohbet etmeleri bile haramdır.
   Arada kul hakkı falan yok günah var. Günahlarınıza tövbe ediniz vesselam.

   • Hocam,ben simdi kul hakkina ya da ihanet etmemis mi oluyorum,evet hocam gunah old.nu biliyorum,cevapladiginiz icin Allah razi olsun hocam

    • O adam sizin nikahlı eşiniz değil ki kul hakkına girmiş olasınız. Gönlünüz rahat olsun. Geçmiş günahlarınıza tövbe ederseniz içiniz daha da rahat olur.
     Selam ve dua ile kalınız.

 11. Selamin Aleyküm Hocam iyi geceler benim bitane kız arkadaşım vardı hocam bidolu suprizler filan yaptım. Sevdim ama Allah’ DUALar ettim onun için ama duydum ki aldatmış beni bende sana hakkımı haram ediyom bir küçük mutluluk yaşama dedim susam parçası kadr hakkımı helal etmiyom dedim hocam sizce yanlis mi ????

  • Aleykümselam Mazlum.
   Hakkında hayırlısı varmış ki işin başında farkına varmışsın onun foyası meydana çıkmış. Ya evlendikten sonra seni aldatsaydı halin ne olurdu?
   İnsanlar birbirlerine haklarını helal edip etmekte muhayyerdir. isterse helal etmeyebilir. “Allah hidayet versin ıslah etsin beni de şerrinden korusun” diye dua ediniz.

 12. Selamünaleyküm hocam
  Ben günahlarıma tövbe ettim namaz kılarakta kendimi affetirebilir miyim?

  • Aleykümselam Aysel hanım. Tabi ki kendi kendinize de tövbe edebilirsiniz ve Allah şüphesiz affeder.

 13. Hocam merhaba hayirli aksamlar nasilsiniz hocam birsey soracaktim size kardesim bir hafta sonra askere gidecek benden kucuk erkek kardesim hocam onun icin ne yapayim hayri icin yani hatim mi vereyim sadaka mi vereyim hocam onu cok seviyorum o benim gozumun nuru beraber buyuduk hocam cok uzuluyorum gidecegi icin birseyler yapmak istiyorum ne olur yardim edin

  • Hayırlı sabahlar Berivan Hanım.
   Teşekkür ederim şükürler olsun afiyetteyiz. İnşallah siz de iyisinizdir.
   Allah takdiri ne ise o olur. Hadisi şerif de “Sadaka 70 türlü belayı def eder” buyuruldu. Bol bol sadaka veriniz onun için dua ediniz.

 14. Hocam merhaba hayirli geceler insallah iyisinizdir hocam birsey soracaktim hocam bizim ayle cok kalabalik ve bazen sorunlar cikiyor en cokta haksizlik oluyor ve ben tepki gosteriyorum hocam en cokta anem ve babam yapiyor yani bir abim yanlis yapsa anemler onu uyarmiyior yani butun cocuklari esit tutuyorlar ama ben kiziyorum diyorumki haksizlik yapani yanlislik yapani uyarin onlarda boyle yapmyanica bazen aneme babama karsi geliyorum hocam bu gunahmi ama ben dayanamiyorum hocam haksizlik olunca adaletsizlik olunca tamam hepsi evladi ama bazilarini hakkini yiyorlar bilmiyorum hocam aceba herseye gozmu yumsam yoksa haksizlik karsisinda dursammi cunki ben dayanamiyorum ne olur yol gosterin

  • Merhaba hayırlı akşamlar Berivan hanım.
   Teşekkür ederim iyiyiz. İnşaallah siz de iyisinizdir.
   Bazı aileler bilhassa doğu ve güneydoğu da yaşayan aileler kız evlatlarına evlat gözü ile bakmazlar ve onlara zulmederler. Tabi onlar kıyamet günü onların hesabını verecek ve cezaları göreceklerdir.
   Siz anne ve babanıza yine de daime itaatkar olunuz. Evlatlar arasında yaptıkları haksızlıkları görmemezlikten geliniz.
   Allah’a emanet olunuz.

   • Tesekur ederim hocam Allah razi olsun cok zor hocam haksizlik oluyor ben dayanamiyorum halbuki biri hata yapinca uyarsalar daha iyi olur bilmiyorum insallah beceririm susmayi

    • Hayırlı sabahlar Berivan hanım. Haksızlık karşısında susmak gerçekten çok zor. Hele bu aile içinde olursa daha da zor. Ama sonuç itibarı ile bir çok yerde susmak bir çok kaza ve belayı def eder.

     • Evet hocam haklisiniz rabbim buyuktur o herseyi goruyor ben haksizlik yaptiklari icin aylemden bazilariyla konusmuyor elimden birsey gelmiyor bende tepkimi boyle gosteriyorum kus kalmak gunah biliyorum insallah rabbim affeder

     • Maddi olarak kaybetseniz bile manen kazanırsınız onun için müsterih olunuz.

 15. Hocam merhaba hayirli aksamlar nasilsiniz hocam birsey soracaktim size hocam benden buyuk ablam var evli 4 cocugu var ve sigara iciyor hocam cok zayifladi sigara yuzunden esi ve esinin aylesi cok ustune gitti zayifsin diye cirkinsin diye hocam oda karar verdi sigarayi birakacam diye ve gitti kur’an i kerim’e el basti birdaha sigara icmicem diye ama iki uc gun dayandi gitti tekrar icti hocam simdi ne yapsin yemin etti bir bedeli varmi yani oruc tutsa birilerine yardim etse rabbim afedermi hocam cevabinizi bekliyorum hayirli geceler hocam.
  Hocam size gonderdigim mesaji ekranda goremiyorum hocam.

  • Merhaba Berivan Hanım. Kusura bakmayınız dün oğlum rahatsızlandı onu hastaneye götürdüm o sebeple site ile alakadar olamadım.
   Ablanız yeminini bozmuş Elbette yeminini bozanlar kefaret ödemesi gerekir.
   Yemin kefareti için bir fakire on gün sabah ve akşam yemek verecek. Yada yirmi fakir çağıracak onlara bir öğün yemek verecek.

 16. Hocam evli bir erkekle bekar bir kiz zina ederse bekar olan.kul hakkina girermi.Yani o adaminesinin ve cocugunun hakkina birdr zinadan tovbe ettyse o kadin ve cocuktan helallik almk mumkun degilse ne yapilmali

  • Evli bir erkekle zina eden hem erkek hem de kız veya kadın hem Allah’ın hakkını hem de kul hakkını gasp eder. Kadın ve erkek derhal tövbe etmesi farzdır. Kadın zina yaptığı erkekle bir daha görüşmemeli ve olayı hiç kimseye anlatmamalıdır. Zina eden adamın karısına da dua etmeli ve onun gıyabına sadakalar vermelidir. Onun eşine olayı itiraf etmek fitneye sebep olacağı için ne ona, ne de başkalarına mevzuyu açmamalıdır.

  • sanem merhaba sakin benim yaptigim hatanin aynisini yapma sakin uzak dur o insandan aylesinden esinden bende boyle bir hata yaptim evli biriyle konustum cok cok cok pismanim bilmiyorum rabbim beni nasil afedecek

 17. hocam merhaba ramazan bayraminiz mubarek olsun..cok cok tesekur ederim hersey icin guzel dilekleriniz icin nasihatlariniz icin hersey icin Allah sizden razi olsun tekrar bayraminiz mubarek olsun hayirli gunler.

  • Merhaba Berivan Hanım. Sizlerin de ramazan bayramı mübarek olsun. Allah sizlerden de razı olsun Allah yar ve yardımcınız olsun.

 18. hocam merhaba hayirli geceler hocam canim cok sıkkin bir seyler duydum tvye cikan bir hoca ona bir telofin geldi ve kadin sordu pantolon giyen kuran okuyabilirmi diye bu tarzda birsey sordu o hocada hayir dedi ne kurani ne namazi kabul olmaz dedi. cok uzuluyorum bende ara sira pantolon giyiyorum kuranda okuyorum yasin ve hatimler verdim hepsi bosami gider hocam simdi bekarim diye oyle genclik hevesi giyiyorum hocam pantolonda acik degilki etekten daha saglamdir ve kismet olurda evlenirsem tabiyiki hic giymem hocam lutfen yardim edin bekliyorum

  • Merhaba Berivan Hanım.
   O hoca her kimse yanlış konuşmuş. Bayanların pantolon giymesi her ne kadar İslama göre doğru değilse de, namaz kılarken etekle namaz kılınırsa namazı da orucu da kabul edilir, okuduğu Kur’an’a da sevap verilir..

 19. tamam hocam cok tesekur ederim cok yordum mesgul ettim sizi hakkinizi helal edin iyi gunler hocam

 20. hocam Allah sizden razi olsun tesekur ederim yani yesemde yemesemde kaza yapmak zorundayim dimi hocam yani sonradan bugunu tutmaliyim

  • Allah sizden de razı olsun Berivan Hanım. Orucu bozsanız da bozmasanız da kaza şarttır. Ama bunu kısa günlerde tutabilirsin.

 21. hocam merhaba hayirli gunler hocam niyetliydim ve suan saat 5 iftara iki saat kaldi ve ben adet oldum hocam bozuldumu orucum hocam

  • Orucunuz bozuldu ancak yerseniz kefaret gerekmez. Akşamı da bekleyebilirsiniz. Size kalmıştır. Ramazandan sonra istediğiniz zaman onu kaza edebilirsiniz.

 22. tamam hocam cok cok tesekur ederim hayirli geceler Allah sizden razi olsun iyiki varsiniz

 23. amin hocam Allah razi olsun hocam ozaman amme cuzunu bitirsin direk kuranimi ogreteyim yoksa kurandami okusun tabareke ve diger cuzleri

  • Evet Berivan Hanım amme cüzünü bitirdikten sonra Kuranın sonundaki namaz başları denilen 10 sure vardır( Fil, kureyş, Maun, kevser, kafirun, İzacae, tebbet, ihlas felak ve nas sureleri). Onları okuttuktan sonra fatihadan başlayıp devam edebilirsiniz.

 24. tesekur ederim hocam Allah razi olsun hocam birsey daha soracaktim amme cuzunden sonra tabareke kessem ve zariyati okuyup sonra kurana gectim ama burdaki hoca diyor onlara gerek yok amme cuzunu oku sonra kurana gec yani yegenim icin soruyorum ammeyi bitirdi kuranimi soylyim yoksa tabarekeyi mi

  • Hayırlı sahurlar Berivan hanım. Kuranı Kerim bizim çocukluk yıllarımızda klasik şekilde öğretilirdi. Şimdi modern şekilde öğretilmektedir. Biz dahi talebelerimize öyle öğretiyoruz. Siz ammeden sonra doğrudan Kurana başlatınız.
   Allah mükafatınız bol eylesin.

 25. hocam kizina birsey yapmadim zaten mesele kizinin olumden cok sinra oldu hocam bu kadin kayinpederine bakiyordu koyde ve bu kadin o yasli adama hic iyi bakmiyordu birileri gitmis yasli adamin ogluna ve torunlara demis kadin babaniza iyi bakmiyor diye adamlar geldi bunlari evden cikqrdilqr dediler ya dedemize iyi bakarsin yada dedemizin evinden cik onlarda ciktilar ve torunlardan biri benim arkadasim kadinda hep diyor sen onlqra soyledin senin yuzunden diyor kizmin kefenini giysin soyleyen diyor

  • Berivan Hanım gönlünüz rahat olsun. Madem öyledir o halde o kadın sizin günahlarınızı yüklenmiştir. O durumda onun bedduası dua yerine geçer.

 26. hocam hayirli geceler size birsey soracaktim birkac yil once bizim bir koylu kadin var ve bir yanlis anlasilma yuzunden bana cok beddua etti o kadinin kizi olmus bekar ve olmus bana dedi kim yaptiysa kizimin kefenini gisin dedi yani cok bedda etti korkuyorum hocam bedduanin hukmu varmi surekli dusunuyorum kalbi yarali acili bir anne bana beddua etti ama benim bir sucum yoktu eger sucum.varsada bukadar bedda etmek dogru mu hocam ben hep kizina kayipederine yqsin okuyorum bilmiyorum hocam siz ne dersinizniz lutfen beni aydinlatin

  • Hayırlı sabahlar Berivan Hanım.
   Pekala sizin onun kızına ne yaptığınızı sanıyor ki sana böyle beddua ediyor? Veya siz onun kızına ne yaptınız? bunu bilmeden size uygun cevap vermem mümkün değildir.

 27. hocam cok cok tesekur ederim Allah sizden razi olsun icim cok rahatladi cok tesekur ederim hayirli geceler hocam

 28. hocam yaklasik 10yil once kur ani hatim ettim yani yani okudum ve simdiye kadar birsuru hatim verdim ama bazi harfleri karistiriyorum sad ve dati yada sin ve şin harfelrini bazen karistiriyorum ve yuksek sesle okuyamiyirum okuyunca sasiriyorum az sesle okuyuorum yani sesimi birtek ben duyuyirum bu gunah mi hocam

  • Pekala o harfleri buraya yazıyorum:

   ( ص ) Sad), ( ض )Dat), ( س )Sin), ( ش )Şın

   Şın ve Sin harfi kelimenin başında veya ortasında olduğu zaman kuyruk kısmı kalkar ama tırtılı kısmı sabit kalır. Şını sinden ayıran tırtıklı kısmın üstündeki üç noktadır.
   Dat ve Sat harfleri de kelimenin başında veya ortasında iken kuyruk kısmı alınır baş kısımları sabit kalır. Üstü noktalısı dat’tır, üstü noktasızı ise sad’tır.
   Yüksek sesle okumak şart değildir. Kısık sesle okumak günah değildir.

 29. merhaba hocam hayirli aksamlar hocam birtane yegenim var ve kur an ogrenmek istiyor bende ona ogrwtiyorum ama bazi yerlerde harflerde takiliyorum birsey olmaz dimi hocam gunah olmaz dimi cevaplarsaniz sevinirim hayirli aksamlar

  • Merhaba Berivan Hanım. Allah işinizi kolaylaştırsın. Çok güzel bir iş yapmaktasınız. Takıldığınız daha iyi bilen birisine de sorabilirsiniz. Şimdiki Elif Balar çok kolaylaştırıcıdır. Çok takıldığınız bir yer olursa buraya yazarsanız size yardımcı olmaya çalışırım inşallah.

 30. insallah hocam cok cok tesekur ederim hocam borsey daha soracaktim adetliyken yada orucluyken kas almak gunah mi

 31. iste tamda o hocam evlenip yuva kurmak istiyorum ama kimse yok tabiyiyiki hersey nasip kismet rabbim hayirlisini nasip etsin butun arkadaslarim evlendi ve etrafimdaki diger insanlar benim ustume geliyor niye evlenmiyorsyn evde kaldin ne zaman evleneceksun sanki bu benim elimde ciksa hayirli bir talip Allah yolunda mutlu olacagim tabiyiki evlenirim yuva kurarim daha anem babam hayatayken dugunumu gorusurlar onlarda mutlu olur ama yok kimse yok

  • Berivan hanım ümitsiz olmayın Allah sizin hakkınızda hayırlısını versin. Sabırlı olunuz. Allah sabredenleri sever. Bu da sizin imtihanınızdır.
   Başkalarının sözlerine itibar etmeyiniz. Evliliği aklınızdan çıkararak kendinizi ibadete odaklayınız. İnşâallah o vakit göreceksiniz hayırlı bir talibiniz çıkacaktır.
   Selam ve dua ile baki kalınız.

 32. soylediklerinizin hepsi cok dogru cok haklisiniz hocam surekli aklimda icimde diyorum rabbim beni afetmedi ve karamsarliga dusuyorum bunun icinde diyorum madem rabbim afetti niye hayatim yolunda gitmiyor noye herkes mutlu oluyorda ben olamiyorum niye tamam hatalar yaptim ama cok pismanim tovbe ettim surekli dua ediyorum af diliyorum rabbimden ama yinede huzurlu olamiyorum hicbirsey guzel gitmiyor butun herkes arkadaslarim cok mutlu bense boyle kendi halimde kaldim ve o insan icin kendimi uzmuyorum sadece bana zarar verdi oda aylemde butun sevdiklerim bunun icin uzgunum kirginim

  • Berivan Hanım. Neden mutlu değilsiniz? Madem sizi üzen bir sebep kalmadıysa niçin kendinize dünyayı dar ediyorsunuz? Kendinize ufak tefek bir uğraşı bulunuz. Mesela Kitap okuyunuz. El işleri yapınız. Yeni bayan arkadaşlar edininiz. Ya da bir tarikate intisap ediniz. Orada yeni yüzler tanırsınız. Evde sürekli içinize kapanırsanız mutsuz olursunuz.
   Kendinizi dinlemeyi bırakınız. Yardıma muhtaç kimselerin dertleri ile dertleniniz. bekarsınız. Dünür gelenler olursa “armudun sapı üzümün çöpü var” deyip beğenmemezlik etmeyiniz. Tabi bunu derken ahlaki bakımdan iyi olmasını isteyiniz. Nikahta keramet var sözü boş değildir.

 33. hocam yaptigim yanlislar ve gunahlar yuzunden kendimi cok kotu hisediyoeum kendimi asla afedemiyirum surekli yorgunum isteksizim midem bulaniyor herseyden herkrsten yani yasama sevincim kalmadi saglimda bozuk gitmedigim doktir yoktur hocam genciligim ziyan oldu bunda encok benim payim var aylem arkadaslarim ve sevdigim insan beni bu hale koydular taviyiki rabbime sukur ediyorum inancim sonsuz ama yoruldum artuk birsey beklemiyorum sadece olumu bekliyir gelecekle mutlulukla ilgili birsey kalmadi umidim tukendi beljide yaptiklarimin cezasidir bilmiyorum

  • Büyük bir yanlış içindesiniz Berivan Hanım. Siz günahlarınıza tevbe ettiniz ve pişman oldunuz ise, Allah da sizi hiç şüphesiz ki affetti. Ama gel gör ki şeytan ise sizi hâlâ kandırmaya devam ediyor. Bu nasıl oluyor derseniz?
   Şeytan, sürekli size Allahın sizi affetmediğini gönlünüze vesvese ederek sizi ümitsizliğe düşürüyor. Bu ise sizin helak olmanıza yetiyor, yaşam kalitenizi dibe indiriyor.
   Siz şimdi şu durumda ölümü istiyorsunuz değil mi?
   Farz edelim ki bu halinizle öldünüz. Ölünce her şey bitecek mi hâşa?
   Ölüm olayı sadece cesedin fonksiyonlarını yitirip dağılmasıdır ama ruh güneşin bu taraftan batıp öbür taraftan doğması gibi gözümüzü kabir aleminde açacağız.
   İşte o zaman kabir sorgusu var, kabir azabı var, mahşer yeri var, hesap var, sırat var. Bunlar sanıldığı gibi hayal değil bir hakikattir.
   Eğer bu dünya da Allahın rızasına uygun yaşamadıysak âhiret işleri çok daha zor..
   Siz bu kadar karamsar olacağınız halde neden kendinize yeni bir sayfa açmıyorsunuz?
   Neden gençliğinizi menfur bir adamı düşünerek hepten mahvediyorsunuz?
   O zevat sizin gençlik hayallerinizi yıktığı için bir zerre üzülüyor mu ki siz onun için üzülerek kendinizi mahvediyorsunuz?
   Aklınızı başınıza alıp ” ben ne yapıyorum?” diye kendinize neden bir öz eleştiri yapmıyorsunuz?.
   Selam ve dua ile baki kalınız.

 34. cok tesekur ederim hocam iyiyim iyi olmaya calisiyorum hatalarimin yanlislarimin bedelini oduyirum galiba bilmiyorum hayata karsi herseyi kaybettim hevesim istegim kalmadi tek dilegim rabbimden olmek cunki bosuna yasiyorum

  • Berivan hanım hepimiz bu dünyada imtihandayız. Alahtan ümidi kesmek sıkıntılar karşısında zayıflığa sebeptir. Ne demek her şeyi kaybettim? Allaha şükrediniz ki sapasağlam ayaktasınız. Allah korusun ya bir de sağlığınız bozulsaydı haliniz ne olurdu?
   Unutmamak lazımdır ki her musibetin bin beteri vardır. Siz kaybettiğiniz sanıyorsunuz ama sabrederseniz Allah katında kazanıyorsunuz. Bu dünya yaşamı çok kısadır. Ne zevki sefası baki ne de acısı..
   Ölüm bir kurtuluş olsaydı hepimiz isterdik. Bizi yanlış anlamayınız ve sözüm sizden öteye, ölümü istemek acizlerin ve pısırıkların işidir.
   Aile yapınızı bilmiyorum ama insanın ailesi en büyük desteğidir. O her türlü felaket karşısında ve herkesin bırakıp kaçtığı anda bile insanın yanında en büyük yaşama desteği olur.

 35. hocam merhaba nasilsiniz hocam birsey soracam size hatim okumak hayirli mi yani biri bana hatim okusa yada ben bir insana hatim versem hayri nedir hocam birde peygamber efendimize hatim verebilirmiyiz cevaplarsaniz sevinirim

  • Merhaba Berivan Hanım hayırlı Ramazanlar. Nasılsınız? İnşallah iyisinizdir.
   Hatim okumak çok büyük sevaptır. Her harfine en az on sevap vardır. Sevapları hediye de edebilirsin. Başkası sana hediye de edebilir.
   Peygamberimize de sevapları bağışlayabilirsiniz.

 36. Hocam yardımınıza ihtiyacım var. Benim çok önemli bi sıkıntım var. Bi arkadaşım uygunsuz bi durumda kullanmak amacıyla(zina)tefeciden para almak için benden yardım istedi. İstemiş olduğu tutara istinaden faizi ile birlikte belirttim kendisine. O da kabul etti. Fakat parayı ona ben verdim o zaman param vardı. Faizi ben almış oldum mu şimdi?

  • Evet, o hangi yere harcarsa harcasın siz ondan faiz almış sayılırsınız. Günahınıza tevbe ediniz. Ondan aldığınız faizi ona iade etmelisiniz.

 37. ben birisnin haksiz yerine parsini aldim ver harcadim o parayi vermekmi lazim yoksa helal etmsi benim aciklamam sonu helala etmesi yeterlimi

  • Siz o kimseye o parayı teklif edersiniz ve helallik dilersiniz. Alırsa hakkını almış olur. Almazsa bağışlamış olur.