İhlas ve Riya

NAMAZ DA HUŞU     İhlas ve Riya. Bu iki kelimeden riya; gizli şirk olup, kişinin imanını ve bütün iyi amellerini yok eder. Şahsı sonsuz azaba gark eder. İhlas ise, şirkin tam zıddı olup, tüm ibadetleri Allah’ın rızası için yapmaktır. Gerçek ihlasın elde edilmesinde, kalbin tasfiyesi ve nefsin tezkiyesi için Kur’an ve Sünnete dayalı tasavvufun önemi inkar edilemeyecek kadar büyüktür. Ama her önümüze çıkan kimseleri tasavvuf ehl-i sanmamalıdır. Zira, hem geçmişte, hem günümüzde bu konunun istismarcıları alabildiğine çoktur. Bunun için önce ehl-i sünnet itikadı güvenilir bir ilmihalden öğrenilmeli, daha sonra amel için fıkıh konuları öğrenilmelidir. Riya ve İhlas itikad konusunun bel kemiği durumundadır.
Bu konuyu burada ayet ve hadislerle ve menkıbelerle okuyucularımıza açıklamaya çalışacağız.

     Cenab-ı Hak buyuruyor ki, mealen:
 -“ Onlar dini  Allah için halis kılarak batıl dinleri bırakıp Tevhid dinine yönelmekle; yalnız Allah’a ibadet etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekat vermekle emrolunmuşlardı. İşte doğru ve payidar din de budur. (Beyyine/5)
-“ Ey iman edenler! Malını sırf halka gösteriş için harcayan ve Allah’a ve ahiret gününe inanmayanlar gibi, sadakalarınızı başa kakıp, kalp kırarak boşa gidermeyiniz. O riyakârların hali, düz bir taş üzerindeki ince bir toprak tabakasına iri taneli yağmur  yağıp da o taşı çırılçıplak bırakmasına benzer. O riyakârlar işlediklerinden hiçbir şey kazanamazlar; Allahu Teala kâfirlere hidayet etmez.”
    (Bakara/264)
-“ Münafıklar halka(amelleriyle)gösteriş yaparlar. Allah’ı da çok az anarlar.”  (Nisa/142)

    Riya hususunda Ebu Hureyre’nin bildirdiği bir hadiste Rasulullah(aleyhisselam) Efendimiz şöyle buyurdular, mealen:
-“ Kıyamet gününde sorgulanacak üç kişiden biri de, şehid olmuş bir kimsedir ki, huzura getirilir. Hak teala ona verdiği nimetleri sayar, o da bunları ikrar eder.” Cenab-ı Hak:
-“ Bu nimetlere mukabil ne yaptın ? “ der.
O da:

-“ Ya Rab senin uğrunda savaştım ve şehid düştüm” der.
Hak Teala:

-“ Hayır, yalan söylüyorsun, sana “cesaretli” desinler diye savaştın.”buyurur ve o kimse yüzü koyun sürüklenerek cehenneme götürülür.
    İkincisi de ilim öğrenip öğretmiş, Kur’an okumuş bir kimsedir ki, bu da celb olunup, Hak Tela ona verdikleri nimetleri sayar. O da bu nimetleri ikrar eder. “
Hak Teala:

-“ Bu nimetlere mukabil ne yaptın ? “ der.
O da:

-“ Ya Rabbi ilim öğrendim ve öğrettim, Kur’an okudum.” cevabını verince;
Cenab-ı Hak :

-“ Hayır, yalan söylüyorsun. İlmi, sana “alim” desinler diye öğrendin. Kur’an-ı sana “Kur’an okuyor” desinler diye okudun. Nitekim bu sözde söylenmiştir. “buyurulur. Verilen emir gereğince bu kimse yüzü koyun sürüklenerek cehenneme atılır. Üçüncüsü de Allah Tealanın kendisine servet verdiği kimsedir ki; Cenab-ı Hak ona verdiği nimetleri sayar. Oda onları itiraf eder.”
Cenab-ı Hak:

-“ Bunlara mukabil ne yaptın ?” der.
-“ Ya Rabbi servetimi Senin yollarında ve Senin uğrunda harcadım “ deyince:
-“ Hayır yalan söylüyorsun. Riyakârsın, bunları sana “cömert” desinler diye yaptın; bu söz de söylenmiştir, buyurur. Sonra emrolunup o da sürüklenerek cehenneme atılır.”
    (Hadis-i Müslim)
     Allah’ın veli kullarından Bayezidi Bistami hazretleri gençlik yıllarında bir mescidde namaz kıldığı esnada şeyhi mescitten içeri girer. Bunu fark eden Bayezid;
-“ Şeyhler Allah’ın izniyle kalplerin gizliliklerin görürler” diye içinden bir düşünce hasıl olur. Bu düşünceyle kalbini şeyhinin tevvecühünü çekmek için süsler ve kalbine çeki düzen vererek o namazı bitirir.

     Bayezid, namazını bitirip şeyhinin huzuruna gider. Bu yaptıklarından dolayı şeyhinin kendisini takdir edip beğeneceğini umarak elini öper ama; şeyh ona:
-“ Defol ey mürai(riyakar) Bayezid. Biraz önceki o düşüncenden dolayı Allah, yedi yıllık amelini iptal etti.” der.
     Allah’ın rızasını bırakıp da şeyhlerinin gözüne girmeye çalışan gafillerin vay haline!
     Allah’ın rızasını kazanan şeyhinde rızasını kazanmış olur. Zira, Allah’ta iradesini yok etmiş bir mürşid, ancak; Allah’ın razı olduklarından razı olur. Akıllı bir mü’min, ancak Allah’ın rızasını aramalıdır.

     Süfyani Sevri hazretlerine bir gün sorarlar:
-“ Ey Süfyan ! Neden bu genç yaşta belin bu kadar kamburladı böyle ?” diye sorarlar.
    O da:
-“ Üç tane üstadım vardı ki, bunların üçünün de imansız öldüğüne şahit oldum. Hele bir tanesi vardı ki , çok alim ve takva birisi idi. Bir gün onun sekerat halinde olduğunu işittim ve yanına koştum. Ona kelime-i tevhidi telkin ediyorlardı, fakat o;
-“ Bunu bana söyletmiyorlar. “diyordu. Ben:
-“ Hocam siz bizimle namaz kılar, diğer ibadetlerinizi de eksiksiz yapardınız. Çok da alimdiniz. Neden bu böyle olmaktadır ?” dediğimde:
-“ Heyhat. Ben bütün bunları halkın teveccühünü kazanmak için yapmıştım. Şimdi o yüzden bunu bana söyletmiyorlar.”dedi ve imansız olarak öldü. İşte ben o an, orada Allah korkusundan çöktüm ve bir an da belim kamburlaştı. Ondan sonra da, bir daha belim doğrulmadı.”dedi.
     Şirk iki türlüdür. Birisi açık olanıdır. Diğeri ise, gizli olanıdır. Riya; başkalarının görmesi ve onların  teveccühünü kazanmak için ibadet yapmak, iyilik yapmak, din ilmi öğrenmek ve öğretmek demektir ki bu gizli şirktir. Bunu zıddı ise, ihlastır. İhlas ise, yapılan her türlü ibadeti Allahu Tealanın rızası için yapmak demektir ki, ahirette kutuluşa erebilmek için ancak, ihlas sahibi olmak gerekir.
     Vesselam.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

93 soru “İhlas ve Riya

 1. Saolun Allah razı olsun hocam vesvesedn kurtulamıyorm. Bu yüzdn çok soru soruyorm. Çok mesgul ediyorm. Sizi kendimi sürekli kötü Allah’a yakışır bir kul olamadgm içn bunalıyorm. Bu yüzdn sıkıntıdaym. Sürekli her an ölebilecek gibi ahirette ibadetlerimin bir yararı olmayack Cehenneme gidecek Böyle düsündükçe Cennet umudum kalmıyor.
  Bu halimlede kötü durumdamıym hocam ben.
  Bu durumda ben diğer insanlarla aynı seviyeye gelebilirmiyim.

  • Fatma hanım daha önce de söyledim siz gerçekten psikiyatrlik hastasınız.
   Çok mu zor doktora gidip uygun bir ilaç almak?
   Gerçekten çok rahat edersiniz inanın hiç bir vesveseniz kalmayacaktır biiznillah.
   Neden inat ediyorsunuz?
   Sürekli aynı soruları yazıyorsunuz ve ben de sizi teselli etmekten usanmıyorum.
   Çünkü siz rahatsızsınız.!!!
   Sizden yarın hayırlı haberler bekliyorum inşâAllah.

   • Sizi çok rahatsız ediyorum. Hocam saolun Zaman ayırıp Cevapladğınz. İcin haklısınz psıkolojım çok bozuk Allah razı olsun.

    • Rica ederim Fatıma hanım rahatsız olmam söz konusu değil. Sizin rahatsızlığınıza üzülüyorum. Çünkü siz gerçekten iyi niyetli bir bayansınız lakin durumunuz çok ciddi. Tedavi yoluna bakmalısınız. Bana da dua edersiniz inşallah.

     • Cenab’ı mevlam ömür verdiği sürece hocam onun izniyle dua edicem size bu zamana kadar çok yardımcı oldunuz. Allah sonsuz kere razı olsun. Sizde bana ve aileme dua edin. Sizin gibi kendini Allah yoluna harcamış bir hocamızn dualarının kabul olacağına inaniyorm.

     • Size ve ailenize duacıyım Fatıma hanım. Rabbim sana ve aile fertlerine dünya ve ahiret mutluluğu lütfetsin. Sen doğru yoldasın korkma evvel Allah. Allah seni kulluğuna kabul etmeseydi tövbe ve ibadet etmek nasip etmezdi. Bu sözümü hiç unutma.

 2. Allahın izniyle hocam inşaAllah ömrüm olursa ögreticm su testisi su yolunda kırılır sadece o kısmını anlamadm sagolun.
  Çok korkularım var hocam benim ahirette bu günahım yine karşıma çıkacak mı? Bir insan müslüman ama namaz kılmadan ölüyor onların durumu benden daha iyi bu durumda değil mi? Cünkü onlar hic büyük günaha bulasmamıs.

  • “Su testisi su yolunda kırılır.” bir deyimdir. Yani, hep kötülük yapan kötülük yolunda, iyilik yapan da iyilik yolunda ölür. İyi yaşayan iyi halde ölür.
   O günahına tövbe ettiğin için tövbeni bozmadan ölürsen ahirette karşına çıkmayacaktır. Namaz kılmadan ölenler senin durumundan çok daha kötüdür. Onların imanlı ölmeleri zordur. Namaz kılmamak içkiden, zinadan daha büyük günahtır.

  • Siz de sağ olunuz Fatma hanım.
   Senin ahiret hayatının nasıl olacağı, “nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz” hadisine uygun olur.
   Su testisi su yolunda kırılır. Sen tövbe etmiş bir hatunsun. İbadetlerini de yapıyorsun. Çocuklarına da dinlerini öğretirsen Allahın sevdiği kulusun.

  • Fatma hanım cevabınızı yazdım lakin siz zahmet edip geriye doğru arama zahmetine girmeyip bizi sorguluyorsunuz.
   İşte önceki sorunuzun cevabı:
   “Her iki halde de tövben kabuldür.”
   Ondan başka bir de intihar falan gibi saçma sapan şeyler yazmışsınız. O sorunuzu da çöpe attım. Bizi abuk sabuk sorularla meşgul etmeyiniz lütfen.

 3. Hocam ben çok üzgün intihar düşüncesi halindeyken bu günahimi ablama söylemistm. Sonra ona söyledgm için pisman oldm tövbe ettm. Ama o kimseye söyleme dedgm halde anneme söylemis bu durumda benim tövbem kabul olmuşmudur. Hocam ahirette ceza çekermym

  • Senin tövben kabuldür inşaallah. Ablan emanete ihanet etmiş ve günah girmiştir. Sen dört tane yalan söylemeyen kimseye durumunu açıklamadıysan korkma.
   Seven sevdiğine ihanet etmez.

 4. Hocam büyük günahların insanı Cehenneme götüreceğini biliyorm. Bir insan tövbe etmis kalan ömrünü islama uygun bir sekilde yaşamış olması halinde ne olur? Allah’ın sevgisini kazanıp Cehenneme girmedn Cennete girebilir mi bunun icn ne yapmalıyz?

  • Bir insan 70 yıl kafir olarak yaşasa içki içse, zina etse, sonra Müslüman olsa. Sonra yaptıklarına pişman olsa Allah onu af eder. O adam başka günah işlemeden ölürse cennete girer.

   • Peki hocam Allah benide afvetmiştr deglmi? Tövbe etmis biri diğer insanlarn seviyesine gelebilir mi? Birde hocam kocamı çok seviyorm oda beni seviyor.yanlz ben çok kafama takıyorm.artk hayat hersey bitmis gbi ben bu soruyu daha önce çok sormak istedm. Tövbe ettkten sonra bende saliha bir eş kadın olabilirmym. die Cevaplarsanz sevinirm. Hocam

    • Sen tövbe ettikten sonra seni neden affetmesin? Tabi ki affetmiştir. Peygamberlerden başka hiç günah işlemeyen insan yoktur. Tövbe eden bir daha tövbesini bozmayan doğrudan cennete girecektir Allahın lutfu ile. Sen zaten saliha kadınsın. “Ben de saliha bir kadın olabilir miyim?” diye sorman gereksiz. Ama iyi bir eş olup olmadığını Allah bilir ben bilemem.

 5. Tabiki Rabbim bilir hocam bundan yana kuşkum yok benim günahlarına tevbe eden ahirette azap görmeyecek deglmi? Birde hocam diyorsunuz ya tövbe ettikten sonra insan temizdir die ben bu dünyada da ahirette de temiz bir insansam Allahû teala tövbe edn kullarını seviyorsa siz kıymetli bir hocamızsınz sagoln hocam ben bu konuda bidaha soru sormak istemiyorm. Sadece tövbe ettikten sonra temizlenir insan deglmi çünkü ben ahirette iyi olmak istiyorm. Hocam siz diyorsunuz ya yasaklardan sakınıyorsan farzları yapıyorsn iyi birisisn die tövbe ettm. Bundan sonra haramlardn sakınırsam iyi temiz bir kulum deglmi. Hocam gercekten Cehennem den korkuorm. Günahlarına tövbe edn cennete girer dedinz ya o zaman sevindm o zaman ben temiz biriym dedm iyi kul olmaya çalısıyorm hocam elimdn geldince

  • Farzları yapar, haramlardan sakınırsanız siz Allahın çok değerli bir kulu olursunuz. O zaman içiniz rahat uyunuz.

   • Anlıyorum hocam sizi tövbe ettkten sonraki farzları haramları yapmaktan bahsedyorsunz deglmi? Ben Allah’ın beni sevmesini istiyorm ben Allah’ı çok seviyorm. Şüphesiz inanıyorm Allah’a

    • Allahı seven Allahın emrettiği gibi örtünür. Onun emirlerini severek yapar. Yasaklarına asla yaklaşmaz. Allah sevgisi kuru bir laf değildir. İşte durumda Allah da o kulu sever.

     • Anladığıma göre hocam siz demek istiyorsunuz ki bu durumda benim Allah’ın sevdiği bir kul olamayacağımı söylüyorsunz.
      Daha önce sorduğumda Allah tövbe edenleri sever tövbe edn temiz bir kuldur. Tövbe eden Allah’ın sevdiği bir kuldur Allah’ın sevdiği bir kul olabilr. Allah o kulunu sevmese tevbe nasıb etmez demistnz onun için sormustm sagoln hocam.

     • Ben, “Sen Allah’ın sevdiği kul olamazsın” diye bir şey söylemedim. Sizin kafanız çok karışık olduğu için saçmalıyor, hep yanlış anlıyorsunuz. Siz ruhen hastasınız. Sizin tedavi olmanız lazım.

 6. Allah’a şükür ailemle çok mutluyum Hocam ama dedignz gibi endişe var içimde bişey olack huzurum bozulack gibi bu düsüncedn bir türlü kurtulamyrm. Beni huzursuz ediyor. Napmalym bilemiyrm.

  • Uzman doktora gidiniz rahatsızlığınızla alakalı ilaçlar var onlardan yazar kullanırsınız sıkıntınız geçer umarım inşallah.

   • Peki hocam ben de herkes gıbimym Kendimi temiz normal insan olarak görmek istiyorm. Bu düsünce beni üzüyor her an kafama takıyorm. İbadetlerimi yapıyrm ama bu dùsüncedn kurtulamyorm.

    • Fatma hanım bana iki de bir “ben de herkes gibi miyim? Kendimi temiz normal insan olarak görmek istiyorum.” gibi sözleri tekrarlayıp duruyorsunuz.
     Ben sizi nereden bilebilirim?
     Sen kendini manen tartacaksın.
     Kuran ve Sünnete göre yaşıyor musun buna bakmalısın. Elin alemin sözü ile kendine kalıp biçmeyeceksin.
     Allahın emirleri olan farz ibadetleri yapıyorsan,
     haramlardan sakınıyorsan,
     Peygamberimizin sünnetlerini yapmaya çalışıyorsan;
     işte sen o vakit Allahın sevdiği kullarındansın.
     Allahın emirlerine uymayan,
     haramları işleyen fasık adamlara ve kadınlara asla değer verme.
     Onların değerlendirmelerinin hiç bir önemi yoktur bunu unutma.!

     • Hocam kusura bakmayn sizde herkes gibi temiz normal müslümansnz demistinz. İbadetlerimi yapıyorm tevbe ettikten sonra asla haram işlemiyorm bu halmle temizmiym die sormustm hocam afedersnz

     • Estağfirullah, kusura bakmıyorum. Allahın emirlerini yapıyorsanız, haramlardan da sakınıyorsanız her müslüman gibi siz de temiz insansınız demek istemiştim. Ama sizin gerçek halinizi Rabbim bilir bir de kendiniz bilirsiniz, benim değerlendirmem sizin yazdıklarınıza göredir…

 7. Selamun aleykum ben inaniyorum hocam ama gunahlar buyuk oldugu için içimde afvolmaz die bır his var bu beni rahatsz edio ondan sıkılıyorm siz bana hz. Ömer vs bir çok örnek verdnz. Bu konuda hocam ama bazı hocalardan çevredn duyduğum kadarıyla tevbe edenlerde günahları bagslanp bagslanmamasını Allah bilir ama temiz bir müslüman olur demiyolar. Bende kendimi onlarla kıyaslıyorm. Bu konuda küçük günah isleyenlerle büyük günah işleyenler asla tevbe de etse naparsa yapsn aynı seviyeye ölene kadar gelemezler die çünkü ne kadar iyilik yaparsm yapaym iyi olaym diger insanlarla kendimi kıyaslayamıyorm. Ahirette de tevbe edilmiş dahi olsa doğrudan normal insan gbi Cennete girilmeyecegni düşünüyorum. Yanlismı hocam

  • İçinde affolmaz diyen his şeytandandır. O hisse uyarsan o his seni dinden çıkarmaya götürür. Allah affettikten sonra Allah’ın affetmesine kim engel olabilir?
   Siz Allah’ın ayetlerine mi inanıyorsunuz, yoksa ne olduğu belirsiz sözde cahil hoca müsveddelerine mi inanıyorsunuz?
   Şayet onlara inanıyorsanız bize soru sormayınız artık.!
   Çok yanlış düşünüyorsunuz çok…
   Peygamberimiz “Bir insan 70 yıl hiç günah işlemez tam cennete gireceği zaman şirk işler ebediyen cehennemlik olur. Bir kimse de 70 yıl günah işler tam cehenneme girecekken ölmeden günahlarına tövbe eder o da cennetlik olur” buyurdu.
   Siz şimdi Allah’ın Elçisinin sözüne mi, yoksa şuna buna mı inanacaksınız?
   Hanımefendi!
   Bizim sitemizi üç beş kişiye namaz kıldıran bazı cahil hocalarla mukayese etmeyiniz! İslam Dergisi 20-30 milyon insana hitap eden şerefli ve İhlaslı bir ehli sünnet sitesidir.
   Bize itimadı olmayanlar bizi daha fazla meşgul etmesin.!!!

   • Beni yanlış anladınz hocam size güvenmesem soru sormam size de sitenize de güveniyorum. Baska hocalara soru sormuyorm ben tv dn görüp duyduklarımı sordm sadece Allah sizdn sonsuz razı olsn

    • Televizyonlar da konuşanların bir çoğu ehli sünnet değildir. Her Televizyonda konuşan ilahiyatçılara güvenilirse Müslümanların çekeceği var demektir. Öyleleri var ki kaderi inkar ediyor. Eshaba hakaret ediyor, Kabir alemini inkar ediyor. Bunlar ayet ve hadisi şeriflerle sabittir. Bunların kendileri dinden çıktıkları gibi arkalarından gidenleri de dinden çıkarıyorlar. Mesela bunlardan bazıları: Adbulaziz Bayındır, Mustafa İslamoğlu, Zekeriya Beyaz, v.s.

     • Haklısınız hocam sizin gibi ehli sünnet hocalarımıza itimatım sonsuz ben fazla vesvese yapıyorm. Allah razı olsn.

 8. Hocam birde tövbekar olarak ölenlerin Cennet’e gireceğini söylemiştinz bu doğrumu? Ve Allah tövbe edenleri severmi? Hocam

  • Allahu Teala buyurdu :
   إِنَّ اللّهَ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ ﴿٢٢٢﴾ (Bakara Suresi / 222)
   Meali: “Şüphesiz ki Allah çok tövbe edenleri de sever, (maddi ve manevi) çok temizlenenleri de sever.”
   Bak sana ayet yazdım. Artık buna inanmazsan dinden çıkarsın Allah korusun.

 9. Selâmûn aleykûm hocam daha öncede sormustm. Bu soruyu ama bir daha sormak istyorm. Ahirette siz imanlı ölürseniz dünyadaki her şey unutturulack evli olan eşler tekrar eş olack demistinz. Baska bir hocada hayir orda kocaya bir daha sorulack o istemezse orda eş olamazlar demisti böyle bişey varmi hocam

  • Aleykümselam.
   Cennete girenlere dünyadaki bütün kötü anıları unutturulacak iyilerini hatırlayacak.
   O hoca yalan söylemiş neden sadece kocaya sorulacakmış da kadına sorulmayacakmış? Sadece kadınlar mı günah işliyorlar. Sadece kadınlar mı kocalarına kötü davranıyor? Erkekler kadınlara daha çok zulmediyor.
   Onun dayanağı yoktur.
   Cennete giren kadın ve erkek her türlü kötü huydan, kötü maziden arınmış olarak cennete girecektir.

   • Allah razı olsun Hocam sizdn içim ferahladı sagolun Tekrar bizlere zaman ayırıp Cevap verdignz için Allah razı olsun. Allah hayırlı uzun ömürler versn. ailenizle birlikte

 10. Hocam bu konuda çok soru sordum. Size yazının burasını filtrelersenz kusuruma bakmayn kendimi kötü hissettgm için soruyorum. xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx özür dilerm tekrar

 11. Haklısınız Hocam benim isteğimde önce Allahû teâlanın beni sevmesi zaten ama su anda nefes alıyoruz. Aileminde beni hep sevmesini istiyorum. Seviyorlarda bozulsun istemiyorum. Ahırettede bütün ailem evlatlarm yine bir arada olmak istiyorum. Çünkü insanin kendi ailesı gibi yok hocam

  • Yanılıyorsunuz Fatma hanım. Bazen en yakın akrabaların yaptığı fenalığı düşmanlar bile yapmıyor. O sebepledir ki herkesin iyisi iyidir.
   Senin ve aile fertlerinin ahirette de cennette birlikte olmasını istiyorsan, önce ehli sünnet itikadını öğrenmelisin.
   Sonra fıkıh ilmini öğrenip ilminle amel etmelisin.. Sonra eşin ve çocukların anne ve baba ve kardeşlerin de bu ilimleri öğrenip bildiklerine göre amel etmeleri halinde Allahın lütuf ve keremiyle cennette sonsuz olarak kefy edersiniz.

   • Allah razı olsun. Hocam sagolun. Evet hocam benim kardeslerimn arasında da var böyle niyetli haklısınz ne bileym hocam kimsenin kötü olmasıni istemiyorum. O yüzdn söyledm. inşaAllah tek isteğim bu hocam evlatlarıma önce kendm ehli sünnet itikadını iyi öğrenip yaşları küçükken onlara ögretmek istiyorum. Hayırlısıyla

 12. Söylemiyorum Hocam kendimi herkes gibi iyi görsem çocuklarıma eşime karsı günah olmaz deglmi Hocam çünkü kendime o günahı yakıstıramyrm.

  • Fatıma hanım başkalarını kendinden üstün görme, ama kendini de başkalarından üstün sayma. Üstünlük Allah’a aittir ve O’nun üstün saydığı kimseler üstün kimselerdir.
   Kibirli olmak şeytanın sıfatıdır. Kendisini başkalarından üstün görenler kibirli kimselerdir. Sürekli başkalarını aşağılayanlar kibirli kimselerdir. Hepimizin bir çok günahı var. Başkalarının günahı sevabı bizi alakadar etmemeli.
   Allahın bizi ne kadar sevdiğini bilmek istiyorsak Allaha ve Peygamberine ne kadar itaat ettiğimize bakmalıyız.

  • Tövbe etmiş birisine tövbe ettiği günahından dolayı, “sen kötüsün” diyenin kendisi kötüdür.

   • Peki hocam komsular ve çevremden bazı bayanlar oturunca onlar bu böyle yapmış şu şöyle muhabbet ediyorlar. Ben hemen başımı eğiyorum tek bi kelime konusmuyorum. Susuyorum. Dinlemek istemiyorum. Utanıyorum. Kendimdn Allah’a şükür ailemle mutluyum diyorum. Ama böyle muhabbetler geçmesi beni çok üzüyor. Napmalıym Hocam Allah rızası için

     • Bilmiyorlar Hocam kendimi böyle muhabbetler geçince kötü hissediyorum. Allah’tan başka kimsenin bilmesini de istemiyorum. O gözle bakılması çok zor hocam insana

     • Kesinlikle kimseye söyleme. Dedikoducuların yanında kalmayınız. Onlar gıybet ederken aynı günah sana da yazılır. Onları dinlerken sıkıntı basması ondandır.
      Onların öyle konuştuklarına bakma Allah bilir onların ne günahları vardır. Lakin onlar kendilerini görmez sürekli başkalarını eleştirirler.

 13. Hocam evlatlatlarıma sımsıkı sarılıyorum. Onları çok seviyorum. Ben anne degilmiym napaym ben bende herkes gibi cocuklarımın eşime layık olamam mı? Bu kadarmi kötüyüm ben beni Allah sevmiyor o zaman sevseydi böyle olmazdı. Siz bana hz. Ömer örneğini verdiniz.
  Bu günah içkiden hırsızlıktan kötü hocam.

  • Siz yanlış düşünüyorsunuz. Şeytana uyup günahı işlerken Allah’a mı danıştınız.? Günahınızı Allah’ı yükleyemezsiniz.?

   • Hayır hocam günahımı Allaha yuklemyrm. Sadece bana agr gelyr. O yuzdn ben sadece tekrar sen bu halinle temizsn. Evlatlarına hayırlı anne esine iyi bir essin denmesini istiyorm bir günah işledm evet ama ben Allah katındada ailemin yanındada onlara yarasır olmak istiyorm hepsi bu

    • Fatma hanım. Ben söylemiyorum Peygamberimiz söylüyor ki, “Günahlarına pişman olup tövbe edenler anasından doğmuş gibi günahsız olurlar ” buyuruyor. Ama siz nedense kafanıza takmışsınız ben iyi anne olabilir miyim? Ben iyi müslüman olabilirmiyim? Bu düşünceleriniz şeytandandır.

 14. Hocam tevbe konusunda bazı hocalar ömrünün sonuna kadar hergun tevbe edin diyor bazılarıda 1 kere gercek tevbe yeterli diyor
  Birde hocam vesveseden kurtulamıyorum ben napmalıym? Hocanın birini dinledm kendimi kötü hissettm. Allah isteseydi ickıcilere kumarcılara vs lere rızık vermezdi die hocam

  • Ömrünün sonuna kadar tövbe edin diyen hocalar da işi bilmiyor bir kez tövbe yeter diyenler de işi bilmiyorlar sizi yanlış yönlendiriyorlar. Siz gizli günahınızı herkese anlatırsanız tekrar aynı işlemiş gibi olursunuz. Neden hala başkalarına sorup duruyorsunuz?
   Bir günaha tövbe ettikten sonra aynı günahı yeniden işleyip o günah için yapılan tövbeyi bozuncaya dek o günah için başka tövbe gerekmez.
   Her önüne gelen adamı hoca sanıp günahını söylersen vesveseden de kurtulamazsın sıkıntıdan da kurtulamazsın.
   Allah kafir müslüman ayırmadan herkese rızkını verir. Rızkını kestiği kimse ölür.

   • Başka hocaya sormadım Hocam tv izlerken duydum. Sadece bugünlerde kendimi kötü hissetiyorm o yüzdn sordum. Ufacık Bir şeye alınıyorum. Kendimi o kefeye koyamıyorm. Allah’ım yardm et diyorum. Bende eşim aileme yakısır biri olmak istiyorum. Ama olamayacagmı biliyorm ben kimseyim insan degilim. Hocam ne Allah’ın sevdgi ne de aileme yakışır biri olamayacgm ne kadar yaşasam iyi seyler yapsamda.
    Daha fazla küçük görülmek istemiyorum. Hocam sizden özür diliyorum. Allah tevbe edeni severse temizse neden bunlar söyleniyor o zaman ben bunu anlamıyorum.

    • Fatma hanım başka hocalara sorman da bir beis yoktur lakin yarım doktor adamı candan, yarım hoca imandan eder derler.
     Kendini kötü hissettiğin zaman istiğfar et salavat getir çokca. İyi insan olmayacağım demen şeytana kapı açmandır. Şeytan da sana o zaman derki madem iyi insan olamayacaksın bari hayatını yaşa demez mi?
     Allah tövbe edenleri sever. Bunlar Kuran ayetinden alıntıdır. İnsanların dedikodusuna aldırma. En üstün insan Peygamberimizi bile beğenmeyen kafirler az değil.

 15. Allah razı olsun hocam bazen ben tevbe ettm. Hemen kötü biri deglm. Diyorum. Ama bazen öyle bir an geliyor ki devamlı aglıyorm. Allah’ım ben böyle hataya düsmüs kul insan olamam die çunkü kendı kisilığimi biliyorm. moralim bozuluyor.
  Birde hocam bazı zaman geliyor ölmek daha iyi diyorum. Beni Allah seviyorsa temiz bir kulsam bu dunyada da temiz birym deglmi? Intihar düşüncem epey zamandır yoktu. Ama bu gunler de bu düşüncedn kurtulamyrm. Ben
  Hocam Allah katında iyi bir insan olursan Allah seni iyi kullarına sevdirir diyorsunz. Burda ben yine kötü algilaniyorm. Beni bu dusunce rahatsz ediyor ben Allah’a süphesiz inanan biriym şükür

  • Fatma hanım Allah sevdiği kulları iyi kullarına sevdirir derken dini bütün insanları kast ediyorum. Senin iyi bildiklerin belki de çok kötü kimseler de olabilir.
   İntihar düşüncesi şeytandandır. İntihar eden eğer kendini öldürmekle acıdan kurtulacağını ahirette hesap verme gibi bir şeyin olmadığına inanarak intihar ederse o kimse kafir olarak ölür.
   Sen çok vesveseli birisin. Bazı şeyleri çok abartıyorsun. Bir günah işlemişsin tövbe etmişsin artık kötü mazini unut önüne bak.

   • Eşimde bende imanlı ölürsek ahirette yine ailemizle olucamızı söylemistiniz. hocam bu yüzdn sabah ki sorumu sormustm. Tekrar sagolun hocam

    • Evet her ikiniz de imanlı olarak vefat ederseniz cennette yine sonsuza dek karı-koca olarak yaşayacaksınız.

 16. Anladm Hocam benim eşim çok inanclı ama çok degl haram getirmıo işlemio ama ben haram islemis tevbe etmis biriym ben haram işledigim içn ailemle olamam mı?
  Yani Hocam demek istedgm şu ben haram işlemiş olduğum için ailemle olamayackmıym onlar imanlı ölsek bile hepimz

  • Fatma hanım anladım diyorsunuz ama tam olarak anlayamıyorsunuz.
   Bir kadın ne kadar günah işlerse işlesin tövbe eder de salih ameller işlerse o kadın Allah katında değerli bir insandır. Onun kocası da ne kadar inançlıyım derse desin İslamın bazı emri ve yasaklarını kabul etmiyorsa veya dalga geçiyorsa o kafirdir.
   Bu şekilde bir kadın vefaat ettikten sonra kocası da küfrüne tövbe etmeden ölürse onlar ahirette cennette bir araya gelemezler.
   Yani kadın cennete girer ama erkek asla giremez.

    • Fatıma hanım sen Allah katında iyi olursan Allah seni iyi insanlara sevdirir. Kötüler zaten Allahın sevdiği kulları sevmez sevemez de.

     • O zaman ben kötü insan deglm deglmi Hocam bundan sonra kalan ömrümde daha iyi bir kul olmak ıstıyorum. Sizide çok soru sorup sıkıyorum. Hocam ailemi çok sevdgm için kusura bakmayn

     • Siz bildiğim kadarı ile iyi bir insansınız. Neden kendinizi bu kadar ağaşılayıp karamsar oluyorsunuz. Dünyada o tür günahı işleyen bir sen misin? Sonra tövbe ettin bin kez daha ne istiyorsun? Allah sevmediği bir kadına veya erkeğe tövbe de nasip etmez iman da.
      Ailesini herkes sever. Ama önce Allahı sevmek farzdır. Allahın düşmanı evladın bile olsa sevmek haramdır. Onlara merhamet nazarı ile bakacağız. Onlara dua edeceğiz.

 17. Selâmûn aleykûm hocam. Ben elimden geldiğince ibadet ediyorum. Kafama çok takılıo ben temiz bir insansam büyük günaha düsmemiş insanlar kardeslerm gibi aynı derecelere ulaşabilirmiym. Merak ediyorum. Hocam saolun

  • Aleykümselam Fatıma hanm.
   Fatıma hanım büyük günaha düşmeyen kaç kişi var bu zamanda? Hz Ömer öz kızını diri diri toprağa gömdü ama tövbe etti Allah da onu affetti peygamberlerden sonra en değerli dört kişiden birisi oldu. Sen neden Allahın sevdiği kul olamayasın? Şeytan sana vesvese veriyor takma kafana sen çok iyi bir bayansın.

   • ALLAH razı olsun. Hocam sizden sayenizde daha iyiyim. Bana hakkınızı helal edin. Gece gündüz demedn sorumuzu cevaplıyorsunz.ALLAH yar ve yardımcınız olsun her zaman inşaALLAHÛteala

    • Allah sizden de razı olsun Fatıma hanım. Siz hiç endişe etmeyiniz, Allaha güvenin, korkmayın ve üzülmeyiniz.

     • Sagolun Hocam o zaman ahirette de kocam ve çocuklarımla bütün ailemle olurum. değilmi.? Bunu gerçekten çok istiyorum. Kusura bakmayn Allah razı olsun.

     • Ailen ve kocan, cennete götürecek inanca sahip ise ve haramlardan sakınıp farzları yapıyorlarsa o zaman cennette onlarla birlikte olursunuz. Yoksa onlar yanlış inanca sahip iseler cennette onları görmeniz mümkün değil…

 18. HOCAM ÇOK TAKVALI GÖRÜNMEK , KURAN AŞIĞI GİBİ GÖRÜNMEK , İNSANLARA BAK MÜSLÜMAN BENİM GİBİ OLMALI DEDİRTMEK İÇİN HAREKET YAPMAK ŞİRK MİDİR HARAM OLUP ŞİRK DEĞİL MİDİR?

  • Muhterem Tamer. Çok takvalı görünmeye çalışmakta riyadır, günahkar görünmeye çalışmakta riyadır. Ancak gizli işlenen günahlarınızı ifşa etmeyin buyurmaktadır Peygamberimiz. Başkalarına günah işlemekte örnek olmak açısından kötü bir şeydir.
   Allah için olmalı ibadetlerimiz. Takvamız. İnsanları yaşayan ölüler bilmek lazım. Ölüye neyi göstereceğiz? Ölüden ne farkları vardır ki? Cennetleri yok ki cennete koysunlar bizi, cehennemleri yok ki cehenneme atsınlar bizi. Onlar da bizim gibi aciz ve muhtaçtır.
   Esas şudur ki; Allah’tan başka hiç bir kimse kendisine tapmaya layık değildir.

 19. Hocam,cemaatle daha rahat ve eksiksiz ibadetler yapmakla yanlızken daha gevşek yapmak da riyaya mı giriyor? Bir de, ibadet dışında yaşantımızdaki gösterişler vs. riya mı? Yani; ibadetle normal yaşantımızdaki davranışlarda riya günahı varmı ? Biraz daha açsak, vay bana vaylar bana. Hocam, çok çok duanı istiyorum inşallah.

  • Sayın Mesut Bey kardeşim, diyorsunuzki;
   “Cemaatle daha rahat ve eksiksiz ibadetler yapmaktayız. Yanlızken daha gevşek ibadet yapmak da riyaya mı giriyor? Bir de, ibadet dışında yaşantımızdaki gösterişler vs. riya mı?”diye sormaktasınız.
   CEVAP: Hadisi şerifte”Allahın rahmeti cemaatın üzerinedir”diye buyurulmaktadır. İmamı Gazali hazretleri bu hadisi şerifi şu manada açıklamaktadır:
   “Yalnızken nafile ibateleri yapmakta zorlanan kişi, cemaatle ibadet yaparken bu zorluğu çekmez.” Bunun sebebi hadiste belirtildiği gibi Allahın rahmetinin cemaatin üzerine olmasındandır. Tıpkı Ramazan orucunu ramazan ayında daha kolay tutmamız gibi. Bir kimse sünnet namazlarını daha kolay kılmak için cemaate gidiyorsa, asla riya olmaz.
   İbadetle alakalı olmayan riyalar, şirk olmaz. Kişi geçimini temin için sanatını reklam ediyorsa, bu gösteri şirkte olmaz günahta. Ancak insanlara karşı övünmek için gösteriş yapmak şirk değil, haram yani büyük günah olur.