Allah’ın Zatını Düşünmek Haramdır

allah-lafziiŞeytan insanın aklına acaba Allah nasıl bir şey, varlığının ezelî olması ne demek gibi sorular getirdiğinde, Peygamberimizin (s.a.v.) şu hadisini hatırlamalı:
– Şeytan, insana, (Şunu kim yarattı, bunu kim yarattı, yeri kim yarattı, göğü kim yarattı?) diye vesvese verir. Kişi (Hepsini Allah yarattı) diye cevap verince, bu defa ise, (Allah’ı kim yarattı?) diye vesvese verir. O zaman, (Ben Allah’a ve Resulü’ne iman ettim) diyerek Allah’a sığınsın!) [Hadis-i Taberanî]

Böyle düşüncelerin akla gelmesine engel olunamaz ama akla geldiğinde, bırakmaya çalışmalı, (Yâ Rabbî, beni böyle düşüncelerden koru!) diye dua etmelidir.
O zaman akla şöyle bir soru gelebilir: Kur’an’da ve gerekse hadisi şeriflerde Allah’ın çok zikir edilmesinden yani, O’nun çok anılmasından söz edilir. O durumda Allah’ı zikri nasıl anlamak lazımdır.?
Buna cevap olarak, Peygamberimizin (s.a.v.) bir gün yolda giderken karşılaştığı gıybetten ve her türlü kötü huylardan uzaklaşmış bir  toplulukla ilgili şu mevzusunu nakledelim. Allah’ın Rasulü yolda rastladığı o topluluğun garip hallerini merak edip  onlara sorar:
-” Ne düşünüyorsunuz böyle.?”
Onlar:
-” Allah’ın zatını düşünüyoruz “ dediler.
Rasulullah (s.a.v.) :
-” Allah’ın yarattıklarını tefekkür edin, fakat zatını düşünmeyin! Çünkü anlamaya güç yetiremezsiniz. Yoksa [ bir şeye benzeterek şirke düşer ] helâk olursunuz.)
[Hadis-i İbn-i Ebi’d-Dünya]

Niye (Helâk olursunuz) deniyor? Çünkü Allah’ı bir yaratık gibi düşünmek küfürdür. Yeni Selefî denilen kimseler, hâşâ (Allah, Arş’a oturdu) derler. Müteşabih âyetlerden kendi anladıklarına uymaya çalışırlar. Hiçbir şeye benzemeyen Allahü teâlâ için, (Arşa oturdu) demek, O’nu insan veya başka bir yaratığa benzetmek gibi olur ki, bu bariz küfürdür(dinden çıkma durumudur).. Onun için Allah’ın zatını düşünmemelidir. (Hiçbir şeye benzetmeden oturur, kalkar, yürür) gibi düşünceler, yine mahluklara benzetildiği için küfür olur. (Allah nasıl ezelîdir?) diye düşünmemeli. Çünkü böyle düşünmek, hâşâ (Allah nasıl meydana geldi? Onu kim yarattı?) gibi yanlış, küfür içeren düşüncelere sürükler.
Allah’ın yarattığı eserleri düşünerek O’nun kudretinin büyüklüğünü, sanatının yüceliğini anlamak Allah’ı zikirdir. Büyük âlim ve ârif İmamı Rabbânî (k.s.) hazretleri, Allah’ı isimleri ile zikrederken; O’nun hiç bir şeye benzemediğini kalbde tutarak zikredilmesini telkin etmektedir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 soru “Allah’ın Zatını Düşünmek Haramdır

 1. hocam şeytan sürekli bana soru soruyor bazı sorularında ALLAHü Teâlâ ile ilgili içinden çıkamıyorum cevap versem yanlış birşey demekten korkuyorum şimdi bazı insanlar dwmişya tek gercek varlık Allah diğerleri mecaz diye bunu kullanarak bana sürekli haşa herşey Allahmı diye soruyor neyapayım hocam ben bunlada bitmiyor başka sorularda geliyor vesvese olarak boyle sorulara “bilmiyorum” demek yada düşünmek caizmidir neyapayım ne tavsiye edersiniz içindende çıkamıyorum yanlış bir şeyi inkardan korkuyorum yanlış birşeyden şüphedende korkuyorum…Dinden çıkarmıyım ?

  • Her şey Allah demek küfürdür. Her görülen, işitilen, tadılan ve hissedilen Allah’tandır” deyiniz. Yani onlar, Allah’ın kudretinin eserleridir. Yani hepimiz Onun kudretinin tecellileriyiz. Sizi de içinize gelen o sesleri de sizi imtihan etmek için yaratan Allah’tır.
   İçinize olumlu veya olumsuz her ne gelirse “Allah’ım yarattıklarının şerrinden sana sığınırım, beni affet” deyiniz.

   • Allah’ın zatını hakkında Hz. Ebu Bekir, “Allah’ım, Zatının hakkında benim bilgisizliğimi artır” demiştir. Büyük mürşid evliyadan Hace Nakşibendi hazretleri, “Allahın varlığı hakkında aklına ne gelirse o mahluktur. Allahın Zatını düşünmek şirktir” demiştir.
    Özetle, Allah’ı ışığa veya başka şeylere benzetenler kafirdir. Hocam siz yazmışsınız.

     • Allah ışık değil ama nedense zatının nuru var deniliyor bu zıtlğı açıklar mısınız?

     • Allah var mahlukları da vardır. Zatının nuru da o mahluklardan birisidir.